
Pojazd zaprzęgowy na drodze
Pojazdy zaprzęgowe coraz rzadziej widuje się na drogach, co nie znaczy, że nie mogą z dróg korzystać. Jakie są przepisy dotyczące ruchu tego typu pojazdów i jakie wymagania musi spełniać pojazd zaprzęgowy na drodze?
Pojazd zaprzęgowy na drodze a kodeks drogowy
Zgodnie z kodeksem drogowym do zaprzęgu może być używane tylko zwierzę niepłochliwe, odpowiednio sprawne i dające sobą kierować. Z kolei kierujący pojazdem zaprzęgowym ma obowiązek utrzymywać pojazd i zaprzęg w takim stanie, aby mógł nad nim panować.
Przepisy wskazują, że bezpośrednio jeden za drugim może jechać maksymalnie 5 zaprzęgów. Jeśli jest ich więcej, to odległość między piątym a następnym musi wynosić co najmniej 200 m.
Przy wjeżdżaniu na drogę o nawierzchni twardej w miejscu, w którym nie ma dostatecznej widoczności, kierujący zaprzęgiem ma obowiązek prowadzić zwierzę za uzdę.
Kierującemu pojazdem zaprzęgowym zabrania się:
- przeciążania zwierzęcia,
- jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni,
- pozostawiania pojazdu niezabezpieczonego przed ruszeniem,
- jazdy pojazdem na płozach bez dzwonków lub grzechotek.
Zakaz wjazdu pojazdów zaprzęgowych
W celu wyeliminowania pojazdów zaprzęgowych na ulicach lub obszarach miast o dużym natężeniu ruchu stosuje się znak zakazu B-8 „zakaz wjazdu pojazdów zaprzęgowych”. Znak ten może być stosowany również poza miastami – jeśli istnieje konieczność wyeliminowania ruchu zaprzęgów i możliwe jest przeniesienie ruchu tych pojazdów na inne drogi.
Z zakazu wyrażonego znakiem B-8 mogą być wyłączone np. dorożki – wówczas umieszcza się pod znakiem odpowiednią tabliczkę, np. „Nie dotyczy dorożek”.
Jak wyposażony powinien być pojazd zaprzęgowy na drodze?
Wytyczne dotyczące wyposażenia zaprzęgów można znaleźć w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nim pojazd zaprzęgowy na drodze powinien mieć:
- dwa światła pozycyjne barwy białej (z przodu) oraz dwa światła pozycyjne barwy czerwonej (z tyłu);
- dwa światła odblaskowe barwy białej (z przodu) oraz dwa światła odblaskowe barwy czerwonej (z tyłu); tylne odblaski powinny mieć kształt trójkąta równobocznego o długości boku min. 15 cm, zwróconego wierzchem do góry;
- ogumione koła;
- tabliczkę o wymiarach min. 25 x 15 m, umieszczoną na prawym boku pojazdu z następującymi informacjami: imię i nazwisko (nazwa) właściciela pojazdu oraz jego adres (jeśli jeden właściciel posiada kilka pojazdów zaprzęgowych – na tabliczce dodatkowo umieszcza się numer kolejny pojazdu).
W ruchu może uczestniczyć pojazd zaprzęgowy:
- wyposażony w koła nieogumione – jeśli nacisk koła na drogę nie przekracza 1,5 kN na 1 cm szerokości obręczy;
- na płozach (jeśli masa całkowita pojazdu przekracza 300 kg, płoza powinna mieć w dolnej części co najmniej 120 cm długości i 10 cm szerokości).