Akcesoria do gaśnic, dzięki którym bezpiecznie przechowasz sprzęt gaśniczy

Akcesoria do gaśnic, dzięki którym bezpiecznie przechowasz sprzęt gaśniczy

20 listopada 2024

Gaśnice należą do podstawowego wyposażenia przeciwpożarowego. W sytuacji awaryjnej muszą być sprawne i gotowe do użycia. W tym kontekście niezwykle ważne jest prawidłowe przechowywanie podręcznego sprzętu gaśniczego. Pomocne będą odpowiednie akcesoria. W jakie akcesoria do gaśnic warto się zaopatrzyć?

Akcesoria do gaśnic – dlaczego są przydatne?

akcesoria do gasnic

Właściwe przechowywanie sprzętu gaśniczego sprzyja utrzymaniu go w dobrym stanie technicznym, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa w razie wybuchu pożaru. Sprzyjają temu odpowiednie akcesoria do gaśnic. Gaśnice narażone są na różne czynniki mogące wpłynąć na ich skuteczność. Na pewno warto przechowywać je w taki sposób i w takich miejscach, aby nie były narażone na działanie wilgoci, która może powodować korodowanie butli, i z daleka od źródeł ciepła. Ważna jest także ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stabilne ustawienie i zamocowanie zapobiega przypadkowemu przewróceniu się gaśnicy, strąceniu itp., w wyniku czego może dojść do uszkodzenia butli, zaworu lub innych elementów mechanizmu. Oprócz tego gaśnice muszą być przechowywane tak, by w razie potrzeby można było bez przeszkód z nich skorzystać.

Rodzaje akcesoriów do gaśnic

Stojaki i podstawki na gaśnice

Wykonane z metalu lub wytrzymałego tworzywa sztucznego stojaki na gaśnice oraz podstawki (stopy do gaśnic) umożliwiają stabilne przechowywanie sprzętu ppoż. w pozycji pionowej, minimalizując ryzyko przypadkowego przewrócenia i uszkodzenia. W ten sposób można bezpiecznie przechowywać gaśnice w różnych pomieszczeniach, w miejscach łatwo dostępnych dla użytkowników obiektu. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje stojaków, które sprawdzą się do przechowywania różnego rodzaju sprzętu (np. stojak na gaśnicę Gaz-Tech GP-4X lub GP-6X, stojak na gaśnicę Gaz-Tech GS-5X). Dobrym rozwiązaniem może być stojak na gaśnicę z masztem i szafką na koc gaśniczy.

Wieszaki na gaśnice

Równie praktycznymi akcesoriami do przechowywania podręcznego sprzętu ppoż. są wieszaki (uchwyty) na gaśnice. Pozwalają na bezpieczne przechowywanie sprzętu właściwie w każdym pomieszczeniu. Uchwyty można mocować na ścianach, filarach i innych powierzchniach pionowych. Zapewniają jednocześnie szybki i wygodny dostęp do gaśnicy w razie zagrożenia. W zależności od całkowitej masy gaśnicy, konieczne jest dobranie właściwego uchwytu. Na rynku dostępne są różne wieszaki, np. wieszak do gaśnicy 1 kg, uchwyt do gaśnicy 2 kg, uchwyt do gaśnicy 4 kg, wieszak do gaśnicy 5 kg czy wieszak do gaśnicy 6 kg.

Szafki na gaśnice

Bardzo często do przechowywania gaśnic wykorzystuje się specjalne szafki. Znajdują one zastosowanie np. w obiektach użyteczności publicznej, na stacjach paliw, ale nie tylko. Szafki na gaśnice wykonuje się z trwałych i odpornych materiałów, najczęściej można spotkać się z szafkami metalowymi. Pozwalają na bezpieczne przechowywanie gaśnic w różnych warunkach. Zabezpieczają sprzęt przed nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak np. wilgoć, kurz czy promieniowanie UV. Szafki zamykane na kluczyk stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych.

Akcesoria do gaśnic samochodowych

Gaśnica należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Aby była zawsze pod ręką i nie stwarzała zagrożenia podczas jazdy, warto stosować specjalne uchwyty i mocowania. Zapobiegają one przemieszczaniu się gaśnicy w trakcie jazdy, co może być szczególnie niebezpieczne w razie nagłego hamowania lub kolizji. Mocowanie lub specjalny uchwyt do gaśnicy samochodowej umożliwia przymocowanie urządzenia np. w bagażniku lub pod fotelem i zmniejsza ryzyko uszkodzenia mechanicznego gaśnicy.

Gdzie należy przechowywać gaśnice?

Rozporządzenie w sprawie ochrony ppoż. wskazuje, że gaśnice w obiektach muszą być rozmieszczone w miejscach:

  • łatwo widocznych i dostępnych (przy wejściach do budynków, klatki schodowe, korytarze, przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz – najlepiej na każdej kondygnacji, w przypadku obiektów wielokondygnacyjnych),
  • nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki).

Ważne jest również, aby odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie była większa niż 30 m, a do gaśnic był zapewniony dostęp o szerokości minimum 1 metra.

Akcesoria do bezpiecznego przechowywania sprzętu gaśniczego – FAQ

akcesoria do bezpiecznego przechowywania gasnic - FAQ
Dlaczego warto stosować akcesoria do przechowywania gaśnic?

Akcesoria (szafki, uchwyty i mocowania, stojaki i podstawy na gaśnice) pozwalają na bezpieczne przechowywanie podręcznego sprzętu gaśniczego. Stabilne mocowanie zapobiega przewróceniu, które mogłyby powodować uszkodzenia mechaniczne, i przypadkowemu przemieszczeniu gaśnicy. Właściwe przechowywanie może wpływać na żywotność sprzętu i ułatwia szybki dostęp do gaśnicy w razie wybuchu pożaru.

Jakie akcesoria ułatwiają przechowywanie gaśnic?

Na rynku dostępne są różne akcesoria, dzięki którym można bezpiecznie przechowywać podręczny sprzęt gaśnicy. W zależności od miejsca i jego specyfiki można stosować stojaki i podstawki na gaśnice, wieszaki i uchwyt, a także szafki na gaśnice. Warto także pamiętać o mocowaniach i uchwytach do gaśnic samochodowych, dzięki którym można je bezpiecznie przewozić.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: