Angles morts: co to znaczy, gdzie kupić i nalepić naklejki i co mówią przepisy?

Angles morts: co to znaczy, gdzie kupić i nalepić naklejki i co mówią przepisy?

20 września 2023

Naklejki „angles morts”. Czy wiesz, co to za oznakowanie, jak wygląda naklejka i co to znaczy „martwe pole”? Sprawdzamy, kiedy jest konieczne i dlaczego warto je stosować. Przyglądamy się również, jakie inne naklejki i tablice ostrzegawcze mogą być potrzebne do oznakowania TIR-a.

Martwe pola w ciężarówce

Martwe pola to termin oznaczający obszary wokół pojazdu znajdujące się poza polem widzenia kierowcy. Punkty te nie są widoczne ani z kabiny kierowcy, ani w lusterkach (bocznych i wstecznych), co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, zwłaszcza podczas manewrów wyprzedzania, zmiany pasa czy skręcania. Zjawisko to występuje nie tylko w samochodach ciężarowych, ale i osobowych. Różnica polega na tym, że martwe punkty w ciężarówkach obejmują znacznie większe obszary po bokach pojazdu, przestrzeń przed maską i z tyłu. Wpływa na to przede wszystkim wielkość i konstrukcja tych pojazdów, a także wysokość, na jakiej znajduje się kabina kierowcy.

martwe pola w ciężarówce

Dlaczego martwe pola są niebezpieczne?

 • Kierowca nie widzi, co dzieje się w martwym polu. Ani w lusterkach, ani z kabiny nie może zobaczyć innych samochodów, motocyklistów, rowerzystów ani pieszych, którzy znajdują się w tym obszarze.
 • Ograniczona widoczność innych uczestników ruchu zwiększa ryzyko kolizji.
 • Martwe pole zwiększają również ryzyko niebezpiecznych manewrów – kierowca może być zmuszony do nagłych manewrów w celu uniknięcia kolizji, gdy nagle zauważy inny pojazd.

Naklejki angles morts a przepisy

Aby zredukować martwe pola stosuje się różne rozwiązania, np. dodatkowe lusterka. Innym rozwiązaniem jest system kamer, które ostrzegają o pojazdach znajdujących się w strefie poza zasięgiem wzroku kierowcy. W niektórych krajach wymagane jest stosowanie specjalnych naklejek ostrzegawczych z napisem Attention angles morts. Umieszczone w odpowiednich miejscach na pojeździe ciężarowym, na bokach pojazdu, na naczepie itp., mają ostrzegać innych uczestników ruchu o niebezpieczeństwie. 

Naklejki to prosty i niedrogi sposób, który pozwala zwiększyć świadomość kierowców pojazdów samochodów, motocyklistów, rowerzystów i pieszych na temat tego, jak bardzo ograniczona jest widoczność z kabiny ciężarówki, zwrócić ich uwagę na konieczność zachowania ostrożności w pobliżu ciężarówki, a tym samym zmniejszyć ryzyko kolizji i wypadków.

W Polsce naklejki „martwe pole” nie są obowiązkowe. Warto jednak wiedzieć, że taki obowiązek wprowadziła Francja. Od 1 stycznia 2021 r. naklejkami „angles morts” muszą być oznakowane pojazdy, które poruszają się po terenie Francji, o DMC przekraczającej 3,5 t (samochody ciężarowe, autobusy, autokary).

Angles morts – gdzie i jak nakleić?

Zgodnie z francuskimi przepisami oznaczenia ostrzegające o martwych polach są obowiązkowe dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t. Łącznie na pojeździe oraz na naczepie powinno znaleźć się pięć naklejek Attention angles morts o wymiarach 25 x 17 cm:

 • 2 naklejki na kabinie – po prawej i lewej stronie kabiny, w pierwszym metrze, z wyłączeniem powierzchni szklanych;
 • 2 naklejki na bokach naczepy lub przyczepy – po jej prawej i lewej stronie, w pierwszym metrze od przodu;
 • 1 naklejka z tyłu naczepy.

Naklejki umieszcza się na wysokości od 0,90 do 1,50 m od podłoża.

Inne naklejki i tablice ostrzegawcze na samochód

naklejki ostrzegawcze na samochód

Pomarańczowe tablice i naklejki ADR

Jednostki transportowe przewożące towary niebezpieczne muszą być odpowiednio oznakowane dwoma pomarańczowymi tablicami (jedna z przodu, druga z tyłu pojazdu).

 • W przypadku przewozu towarów niebezpiecznych w sztukach przesyłki (w opakowaniu) stosuje się gładkie tablice (bez numerów).
 • Do oznaczania pojazdów przewożących towary niebezpieczne w cysternach lub luzem stosuje się tablice ADR z numerami – u góry tablicy znajduje się numer rozpoznawczy zagrożenia, a na dole tablicy 4-cyfrowy numer identyfikacji zagrożenia (numer UN).

Do oznakowania transportu ADR stosuje się również inne naklejki i tablice, m.in.:

 • naklejki ADR w  kształcie rombu, z piktogramami wskazującymi na charakterystykę materiałów niebezpiecznych i ostrzegające przed możliwym zagrożeniem;
 • znaki LQ;
 • tablice z drzewem i rybką (jeśli przewożone są materiały zagrażające środowisku);
 • znaki UN.

Oznakowanie środków transportu przewożących odpady

 • Tablica „Odpady”. Pojazdy przewożące odpady muszą być oznaczone białą tablicą z czarnym napisem ODPADY. Tablicę umieszcza się w widocznym miejscu, z przodu pojazdu. Wymiary tablicy: 40 cm szerokości i 40 cm wysokości. Wymiary napisu (minimum): 10 cm wysokości i 15 cm szerokości. W uzasadnionych sytuacjach dopuszczalne jest umieszczenie mniejszej tablicy o minimalnych wymiarach 30 cm szerokości, 12 cm wysokości, z napisem o wymiarach 8 x 1,2 cm (minimum).
 • Oznaczenie „A” na tirze. Pojazdy przeznaczone do transgenicznego przewozu odpadów muszą być oznaczone białą tablicą, na której widnieje czarny symbol „A”. Wymiary tablicy: 40 cm szerokości i 30 cm szerokości.. Minimalne wymiary litery „A”: 20 cm wysokości i 2 cm szerokości.

Tablice pojazdów ciężarowych

Samochody ciężarowe i specjalne, których DMC przekracza 7,5 t, oraz przyczepy (w tym naczepy), których długość łącznie z dyszlem przekracza 8m lub których DMC przekracza 10 t muszą być odpowiednio oznakowane. Tablice wyróżniające dla pojazdu samochodowego: ukośne pasy umieszczone pod kątek 45° (+/- 5°) do pionu, o szerokości 100 mm (+/- 2,5 mm), na przemian barwy żółtej, wykonanych z materiału odblaskowego, oraz barwy czerwonej, wykonanych z materiału fluorescencyjnego.

 • Tablice wyróżniające dla przyczepy (naczepy): tło odblaskowe barwy żółtej z obrzeżem fluorescencyjnym barwy czerwonej.

Tablice wyróżniające umieszcza się z tyłu pojazdu lub naczepy, w taki sposób, aby ich dolne krawędzie znajdowały się nie niżej niż 250 mm, a górne nie wyżej niż 2100 mm od powierzchni jezdni.

Naklejki angles morts na ciężarówkę – FAQ

Angles morts – co to znaczy?

Angles morts to po polsku martwe pola. Wyrażenie odnosi się do obszarów wokół pojazdu o ograniczonej widoczności. Kierowca nie widzi, co dzieje się w tych strefach zwanych martwymi polami – ani w lusterkach, ani z kabiny pojazdu.

Czy naklejka angles morts jest wymagana w Polsce?

Polskie przepisy nie wymagają oznakowania pojazdów naklejkami angles morts. Ponieważ jednak zwiększają świadomość innych uczestników ruchu na temat martwych pól, warto je stosować. Naklejki można nalepić np. na TIR-a, na naczepę, na busa itp.

W jakim kraju konieczna jest naklejka angels morts?

Naklejki angles morts są obowiązkowym elementem oznakowania pojazdów we Francji.

Jaki mandat za brak naklejki angles morts?

Brak oznakowania pojazdu naklejkami „angles morts” lub niepoprawne oznakowanie grozi mandatem w wysokości od 135 do 750 euro.

Jakie samochody muszą być oznakowane naklejką Attention angles morts?

Naklejki Attention angles morts na Francję są konieczne do oznakowania pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t. Dotyczy to zarówno pojazdów przewożących ładunki, jak i pojazdy przeznaczone do przewozu ludzi. Oznacza to, że naklejkami powinny być oznakowane TIR-y, samochody ciężarowe, busy, autokary.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: