Apteczka ekologiczna: co powinna zawierać i w jakich pojazdach się znajdować

Apteczka ekologiczna: co powinna zawierać i w jakich pojazdach się znajdować

16 kwietnia 2024

Pojazdy przewożące substancje niebezpieczne muszą być odpowiednio wyposażone. Sprawdzamy, czym jest apteczka ekologiczna ADR i co powinno się w niej znajdować.

Umowa ADR – przepisy dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych

pojazdy adr - wyposazenie

Przepisy dotyczące transportu groźnych chemikaliów, substancji mogących stwarzać zagrożenie itp., określa Umowa ADR, czyli europejska umowa dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Dokument składa się z umowy właściwej oraz załączników A i B. Zawarte są tam nie tylko szczegółowe wytyczne dotyczące klasyfikacji substancji niebezpiecznych, sposobu ich transportu, obowiązujących podczas transportu procedur, środków ostrożności, ale także wymagania, jakie powinny spełniać pojazdy przewożące takie towary. Celem umowy ADR jest zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i środowiska naturalnego podczas transportu materiałów niebezpiecznych.

Wyposażenie jednostek przewożących towary niebezpieczne

Aby zapewnić bezpieczny i zgodny z przepisami transport, jednostki ADR powinny być odpowiednio wyposażone. Co jest niezbędne?

Wyposażenie dla ochrony ogólnej i środki ochrony indywidualnej

W jednostce transportowej powinno znajdować się następujące wyposażenie:

  • klin pod koła – dla każdego pojazdu i o odpowiednim rozmiarze w stosunku do dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz średnicy jego kół,
  • dwa stojące znaki ostrzegawcze,
  • płyn do płukania oczu (nie jest konieczny w przypadku pojazdów z naklejkami ostrzegawczymi o numerach 1, 1.4, 1.5, 1.6, 2.1, 2.2 i 2.3).

Oprócz tego pojazd musi być zaopatrzony w środki ochrony indywidualnej dla każdego z członków załogi:

  • kamizelka ostrzegawcza (np. określona w normie EN ISO 20471),
  • przenośne urządzenia oświetleniowe (urządzenia te nie powinny zawierać powierzchni metalowych, które mogłyby spowodować iskrę krzesaną),
  • para rękawic ochronnych,
  • ochrona oczu (np. okulary ochronne).

Dodatkowe wyposażenie ADR dla określonych jednostek

Zgodnie z przepisami każda jednostka przewożąca towary niebezpieczne powinna posiadać wymienione wyżej elementy wyposażenia dla ochrony ogólnej i indywidualnej. Co istotne, elementy wyposażenia powinny być dobrane do numerów nalepek ostrzegawczych, właściwych dla załadowanych towarów. Dla niektórych klas koniczne jest dodatkowe wyposażenie:

  • maska ucieczkowa dla każdego członka załogi – w przypadku nalepek ostrzegawczych o numerach:
    • 2.3 (gazy trujące) lub
    • 6.1 (materiały trujące),
  • łopata, osłona otworów kanalizacyjnych, pojemnik do zbierania pozostałości – w przypadku materiałów stałych i materiałów ciekłych, oznakowanych nalepkami ostrzegawczymi o numerach:
    • 3 (materiały ciekłe),
    • 4.1 (materiały stałe zapalne, materiały samoreaktywne, materiały polimeryzujące i materiały wybuchowe odczulone stałe),
    • 4.3 (materiały wydzielające w kontakcie z wodą gazy palne),
    • 8 (materiały żrące) lub
    • 9 (różne materiały i przedmioty niebezpieczne, w tym materiały zagrażające środowisku).  

Skrzynki i torby ADR

Umowa dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych nie precyzuje, gdzie i w jaki sposób powinny być przechowywane elementy wchodzące skład niezbędnego wyposażenia jednostek ADR. Wydaje się jednak istotne, aby w razie potrzeby były łatwo dostępne i gotowe do użycia. Dobrą praktyką jest przechowywanie elementów ochrony ogólnej i indywidualnej w specjalnych torbach lub skrzynkach. Znajdujące się w nich wyposażenie zabezpieczone jest przed przypadkowym przemieszczaniem się podczas podróży, a cały zestaw przed zdekompletowaniem. Wszystko jest w jednym miejscu, a w razie potrzeby poszczególnych elementów nie trzeba szukać po całym pojeździe. Na rynku dostępne są torby i skrzynki ADR z wyposażeniem. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba kompletować wszystkiego samodzielnie. Walizki dostępne są w różnych wariantach, np. apteczka ekologiczna, torba z wyposażeniem dla jednostek transportujących gazy klasy 2 (piktogram „płomień”, „butla gazowa”, „trupia czaszka”), skrzynka uniwersalna. Dzięki temu można łatwo dobrać zestaw odpowiedni do rodzaju transportowanych materiałów niebezpiecznych.

Apteczka ekologiczna ADR – co zawiera?

Apteczka ekologiczna ADR (apteczka środowiskowa ADR) zalecana jest jako uzupełnienie wyposażenia dla pojazdów przewożących substancje, które stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego (m.in. oznakowane nalepkami ostrzegawczymi o numerach 3, 4.1, 4.3, 8, 9). W razie wycieku, np. na skutek wypadku, zawartość skrzynki pozwala usunąć chemikalia i ograniczyć skutki zanieczyszczenia takimi substancjami jak np. płyny eksploatacyjne, substancje ropopochodne i inne.

co zawiera apteczka ekologiczna adr

Charakterystyczne elementy wyposażenia apteczek eko

  • Sorbent lub zestaw sorbentów (sorbenty sypkie, maty sorbentowe, rękawy sorpcyjne) – do neutralizacji i likwidacji skutków wycieku; umożliwiają zasypanie plamy i zapobiegają rozprzestrzenianiu się wycieku.
  • Zmiotka i łopata.
  • Worki na odpady.

Apteczka ekologiczna ADR – FAQ

Gdzie sprawdzi się apteczka ekologiczna ADR?

Apteczka eko jest ważnym elementem wyposażenia pojazdów ADR przewożących substancje groźne dla środowiska. Sprawdzi się także na wyposażeniu innych pojazdów, np. maszyn rolniczych i budowlanych, ciągników siodłowych, maszyn leśnych, oraz miejsc, w których stosowane lub przechowywane są różnego rodzaju chemikalia, oleje, produkty ropopochodne itp.

Czy wszystkie pojazdy ADR muszą być zaopatrzone w apteczkę ekologiczną?

Apteczka ADR powinna znajdować się w pojazdach transportujących materiały groźne dla środowiska, m.in. oznakowane nalepkami ostrzegawczymi o numerach 3, 4.1, 4.3, 8, 9.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: