Apteczka w szkole i w przedszkolu

Apteczka w szkole i w przedszkolu

22 sierpnia 2022

Gdzie powinna się znajdować i jak powinna być wyposażona apteczka w szkole i w przedszkolu?

Apteczka pierwszej pomocy w miejscu pracy – przepisy ogólne

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów BHP pracodawca powinien zapewnić sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy, w szczególności punkty pierwszej pomocy i apteczki. Ważne, żeby apteczki znajdowały się w łatwo dostępnych miejscach i było odpowiednio oznakowane (zgodnie z Polską Normą). Przy apteczkach pierwszej pomocy powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy oraz wykazy pracowników wyznaczonych i przeszkolonych do udzielania pierwszej pomocy.

Apteczka w szkole i w przedszkolu

Szkoły i przedszkola są szczególnymi miejscami pracy. Zastosowanie mają tu nie tylko ogólne przepisy BHP. Konieczność zaopatrzenia szkół i przedszkoli w apteczki wynika również z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie BHP w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach:

§20. Pomieszczenia szkoły i placówki, w szczególności pokój nauczycielski, laboratoria, pracownie, świetlicę, warsztaty szkolne, pokój nauczycieli wychowania fizycznego, kierownika internatu (bursy) oraz kuchnię, wyposaża się w apteczki zaopatrzone w środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy i instrukcję o zasadach udzielania tej pomocy.

Ponadto § 21 wspomnianego rozporządzenia wskazuje, że pracownicy szkoły lub placówki podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Jak powinna być zaopatrzona apteczka w szkole i w przedszkolu?

Przepisy nie precyzują, co musi znajdować się w szkolnej lub przedszkolnej apteczce pierwszej pomocy. Na wyposażeniu na pewno powinny znaleźć się materiały opatrunkowe, które niezbędne są do udzielenia pomocy w razie urazów, stłuczeń itp. Przy kompletowaniu apteczki warto kierować się normą DIN 13157. W takiej apteczce znajdziemy m.in. różne rodzaje plastrów, chustę z fizeliny, zimne kompresy, różnej wielkości bandaże z kompresem, kompres na oko, chustę trójkątną, koce termiczny, bandaż elastyczny i rękawiczki jednorazowe.

Czy w szkolnej apteczce mogą znajdować się leki lub środki odkażające? Teoretycznie przepisy tego nie zabraniają, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej z nich zrezygnować. Leki mogą powodować np. reakcje alergiczne. Jeśli chodzi o środki odkażające, najlepiej przechowywać je w łatwo dostępnym miejscu poza apteczką, przy czym warto zrezygnować z wody utlenionej na rzecz nowoczesnych środków antyseptycznych (ich zaletą jest m.in. to, że nie szczypią podczas odkażania rany, co może być szczególnie istotne w przypadku dzieci). Ważne jest, aby okresowo kontrolować, czy nie minął ich termin ważności.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: