Blokady parkingowe – przepisy

Blokady parkingowe – przepisy

17 sierpnia 2020

Blokady parkingowe – przepisy regulujące ustawianie urządzeń BRD służących do zabezpieczania miejsc parkingowych lub określonych przestrzeni przed wjazdem nieupoważnionych pojazdów.

Stawianie blokad parkingowych – czy są przepisy, które to regulują?

Blokady parkingowe (zapory, ograniczniki), a także słupki parkingowe, które można wykorzystać jako blokadę, stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, które chcą zabezpieczyć opłacone przez siebie miejsce parkingowe, ale również firmy, hotele, pensjonaty, szpitale i przychodnie – aby zabezpieczyć miejsca parkingowe dla swoich gości, klientów lub pacjentów.

Warto jednak wiedzieć, że blokad parkingowych nie można montować samodzielnie, bez uzyskania odpowiedniej zgody.

Blokady parkingowe – przepisy

Kogo pytać, czy mogę zamontować blokadę parkingową?

Zgodę na zamontowanie blokady parkingowej może wydać właściciel lub zarządca terenu.

W sytuacji, gdy chcemy postawić blokadę parkingową na własnym terenie lub posesji, nie musimy pytać nikogo o zgodę. Wyjątkiem są drogi, nawet wówczas, gdy są one częścią prywatnego terenu. Blokady parkingowe nie mogą być stosowane, jeśli będą stanowić przeszkodę dla służb miejskich.

Blokady parkingowe – od kogo otrzymać zgodę na jej zamontowanie?

Aby zamontować blokadę parkingową na miejscu postojowym, trzeba uzyskać zgodę od:

  • gminy – jeśli blokada parkingowa ma zostać ustawiona na terenie należącym do miasta;
  • wspólnoty mieszkaniowej – jeśli chcemy zabezpieczyć opłacone miejsce na parkingu, na terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej.

W przypadku, gdy blokada jest ustawiona nielegalnie – bez otrzymania stosownego pozwolenia – zarządca ma prawo ją usunąć bez ostrzeżenia, jak również wezwać straż miejską lub policję. Służby porządkowe mogą nałożyć na nas mandat w wysokości do 500 zł.

Blokady parkingowe – przepisy. Parkowanie na czyjejś blokadzie

Z nieprzyjemnymi konsekwencjami musimy liczyć się również wtedy, gdy zaparkujemy na czyjejś zaporze parkingowej. Bywają sytuacje, że na parkingu nie ma ani jednego wolnego miejsca i aż kusi, by zaparkować na akurat złożonej blokadzie. Trzeba jednak pamiętać, że osoba, która wykupiła dane miejsce parkingowe, może wytoczyć nam proces cywilny, nie mówiąc o tym, że może po prostu zamknąć blokadę i w ten sposób uniemożliwić nam wyjechanie.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: