Drabiny ewakuacyjne – przepisy, oznakowanie

Drabiny ewakuacyjne – przepisy, oznakowanie

25 listopada 2022

Drabiny ewakuacyjne stanowią alternatywny sposób bezpiecznego opuszczenia budynku w razie konieczności ewakuacji. Co na temat drabin ewakuacyjnych mówią przepisy i jak powinny być one oznakowane?

Drabiny ewakuacyjne – przepisy

Wytyczne dotyczące drabin ewakuacyjnych znajdują się m.in. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym rozporządzeniem w budynkach zaklasyfikowanych do kategorii zagrożenia PM (budynki magazynowe i produkcyjne), w których wymagana jest droga ewakuacyjna dla ludzi z wyższych kondygnacji, dopuszcza się stosowanie na tej drodze drabiny ewakuacyjnej. Powinna prowadzić na dach nad niższą kondygnacją lub na poziom terenu, jeśli liczba osób przebywających jednocześnie na wyższej kondygnacji nie przekracza 50, a w budynku z pomieszczeniem zagrożonym wybuchem – 15. Przepis ten nie dotyczy zakładów pracy chronionej. Drabiny ewakuacyjne należy umieszczać w miejscach łatwo dostępnych, zabronione jest ich sytuowanie naprzeciw świetlików i okien.

Wymagania dla drabin ewakuacyjnych

Odległość między szczeblami drabiny ewakuacyjnej nie powinna być większa niż 30 cm, a szerokość samych szczebli to minimum 50 cm. Kosz ochronny powinien mieć od 70 do 80 cm. Gdy różnica wysokości nie przekracza 3m, dopuszcza się wykonywanie drabin ewakuacyjnych bez obręczy ochronnych. W przypadku drabin dłuższych niż 10 m konieczne są dodatkowe podesty spoczynkowe.

Normy dla drabin ewakuacyjnych

  • PN-EN ISO 14122-4:2016-08 – Bezpieczeństwo maszyn — Stałe środki dostępu do maszyn — Część 4: Drabiny stałe
  • DIN 14094-1 – Ochrona ppoż., drabiny ewakuacyjne , drabiny ewakuacyjne, z pałąkami ochronnymi i bez, uchwyty, podesty.
  • DIN 18799-1 – Drabiny mocowane na stałe do budynków i budowli, drabiny pionowe z bocznymi podłużnicami.

Tabliczki do oznakowania drabin ewakuacyjnych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów drabiny ewakuacyjne powinny być oznakowane tabliczkami ewakuacyjnymi zgodnymi z Polskimi Normami.

Do oznakowania drabin ewakuacyjnych można stosować znaki zgodne z normą:

  • PN-N-01256-4:1991 (Znaki bezpieczeństwa — Techniczne środki przeciwpożarowe) lub
  • 7010:2020 (Symbole graficzne — Barwy bezpieczeństwa i znaki bezpieczeństwa — Zarejestrowane znaki bezpieczeństwa).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: