Gogle ochronne – niezbędna ochrona oczu w miejscy pracy i nie tylko

Gogle ochronne – niezbędna ochrona oczu w miejscy pracy i nie tylko

27 grudnia 2023

Gogle ochronne stanowią niezastąpiony element wyposażenia w miejscach pracy, w których – w związku z występowaniem różnych zagrożeń – istnieje ryzyko uszkodzenia narządu wzroku. Sprawdzamy, kiedy należy stosować gogle, dlaczego warto je stosować i jak wybrać odpowiednie.

Kiedy należy stosować gogle ochronne i inne środki ochrony oczu?

Gogle ochronne zaliczamy do środków ochrony twarzy i oczu. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów BHP takie środki konieczne są przy pracach, których twarz lub oczy pracowników narażone są na urazy albo podrażnienia w wyniku działania czynników niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia.

Gogle stosuje się m.in. przy pracach, przy których oczy są narażone na kontakt z substancjami drażniącymi wzrok (np. pyły, opary substancji żrących), chemikaliami czy tez czynnikami biologicznymi. Chronią również przed odpryskami (ciał stałych, np. podczas obróbki metali, obsłudze maszyn itp., i płynów). Znajdują zastosowanie np. w laboratoriach, w przemyśle i budownictwie. Środki ochrony oczu, np. gogle ochronne, są też obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdów ADR.

Dlaczego warto stosować gogle?

Odpowiednio dopasowane gogle ochronne zabezpieczają oczy, minimalizując ryzyko uszkodzenia wzroku i zapewniając bezpieczne warunki pracy. Gogle, w odróżnieniu od okularów ochronnych, przylegają do twarzy, co przekłada się na lepszą ochroną przed zagrożeniami. Dobrej jakości gogle nie wpływają negatywnie na percepcję – nie przeszkadzają pracownikowi, nie powodują dyskomfortu i pozwalają bezpiecznie wykonywać pracę.

Jak wybrać gogle ochronne?

Gogle wykonuje się przeważnie z lekkich, a jednocześnie wyróżniających się dużą wytrzymałością i odpornością, m.in. na uszkodzenia mechaniczne czy działanie chemikaliów, oraz zapewniających dobrą widoczność tworzyw sztucznych. Powinny być ergonomiczne i wygodne w noszeniu. Ważny jest odpowiedni kształt oraz możliwość regulacji pasków. Nie powinny wywoływać dyskomfortu, nawet podczas noszenia przez dłuższy czas. System wentylacji powinien zapobiegać zaparowywaniu gogli. W niektórych stosuje się specjalne powłoki zapobiegające zamgleniu.

W zależności od rodzaju pracy, należy wybrać gogle o odpowiednich parametrach. Oznaczenia znajdują się na oprawkach. Są źródłem informacji m.in. na temat stopnia zaciemnienia, typu zastosowanych soczewek, klasy optycznej (czy gogle nadają się do prac ciągłych), wytrzymałości mechanicznej gogli.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: