Hydrant zewnętrzny: jakie są przepisy, znaki, wymagania i wydajność?

Hydrant zewnętrzny: jakie są przepisy, znaki, wymagania i wydajność?

16 listopada 2022

Hydrant zewnętrzny jest częścią sieci wodociągowej stanowiącej źródło wody do celów przeciwpożarowych. Kiedy jest wymagany i jak się go oznakowuje? Jakiego rodzaju hydranty stosuje się na sieciach wodociągowych i jakie wymagania powinny spełniać?

Ochrona ppoż. budynków – zapewnienie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę

Prawo budowlane mówi, że obiekt budowlany należy projektować i budować w sposób określony w przepisach i zgodnie z zasadami technicznej, zapewniając m.in. spełnienie podstawowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa pożarowego. Dla niektórych obiektów konieczne jest zapewnienie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru – szczegółowe wytyczne zawarte są w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. W rozporządzeniu znajdują się również informacje dotyczące m.in. sposobów określania wymaganej ilości wody do celów ppoż. oraz wymagania dla sieci wodociągowych.

Jakie obiekty muszą mieć zapewnione zaopatrzenie w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru?

Zaopatrzenie w wode do gaszenia pozarow

  1. Jednostki osadnicze o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 osób, niestanowiące zabudowy kolonijnej, a także znajdujące się w ich granicach: budynki użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, a także obiekty budowlane produkcyjne i magazynowe.
  2. Budynki użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiekty budowlane produkcyjne i magazynowe, które znajdują się poza granicami jednostek osadniczych, o kubaturze brutto przekraczającej 2500 m3 lub o powierzchni większej niż 500 m2 (z wyjątkiem stacji paliw płynnych ze zbiornikami o łącznej pojemności do 200 m3 i stacji gazu płynnego).
  3. Obiekty budowlane niebędące budynkami, przeznaczone na potrzeby użyteczności publicznej lub do zamieszkania zbiorowego, w których znajduje się strefa pożarowa o powierzchni większej niż 1000 m2 lub przeznaczona do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób.
  4. Obiekty budowlane gospodarki rolnej o powierzchni strefy pożarowej przekraczającej 10002.

Inne obiekty

Dla pozostałych obiektów budowlanych woda do celów ppoż. do zewnętrznego gaszenia pożaru jest w ramach ilości wody przewidywanych dla jednostek osadniczych, nie mniejszej jednak niż 10 dm3/s. Jednocześnie, zgodnie z przepisami, w przypadku jednostek osadniczych, których liczba mieszkańców nie przekracza 2000, wymagana ilość wody do zewnętrznego gaszenia pożaru dla pozostałych obiektów budowlanych powinna wynosić co najmniej 5 dm3/s.

Sieci wodociągowe przeciwpożarowe

Sieci wodociągowe będące źródłem wody do celów ppoż. powinny być zasilane z pompowni przeciwpożarowej, zbiornika wieżowego, studni lub innych urządzeń, które zapewniają wymagania wydajności i odpowiednie ciśnienie w hydrantach zewnętrznych przez co najmniej 2 godziny. Minimalne wymagania to:

  • wydajność nie mniejsza niż 5 dm3/s,
  • ciśnienie w hydrancie zewnętrznym minimum 0,1 MPa.

Przepisy wskazują, że ppoż. sieci wodociągowe powinno wykonywać się jako sieci obwodowe. Poza obszarami miejskimi, gdzie łączna wymagana ilość wody nie przekracza 20 dm3/s, dopuszczalna jest jednak budowa sieci rozgałęzieniowej. Dopuszcza się również budowę rozgałęzień z sieci obwodowej w celu zasilania hydrantów zewnętrznych. Sieci wodociągowe, dla których łączna wymagana ilość wody przekracza 20 dm3/s, należy projektować i budować w taki sposób, aby możliwe było jednoczesne pobieranie wody z dwóch sąsiednich hydrantów zewnętrznych.

Hydranty zewnętrzne – przepisy 2022

Hydranty zewnetrzne - przepisy 2022

Hydranty zewnętrzne to urządzenia umożliwiające pobór wody do celów przeciwpożarowych bezpośrednio z sieci wodociągowych. Zgodnie z przepisami powinny spełniać wymagania Polskich Norm dotyczących tych urządzeń, będących odpowiednikami norm europejskich (EN):

  • PN-EN 14384:2009 – Hydranty przeciwpożarowe nadziemne.
  • PN-EN 14339:2009 – Hydranty przeciwpożarowe podziemne.

Przepisy wskazują, że hydranty strażackie zainstalowane na sieci wodociągowej ppoż. powinny być wyposażone w odcięcia, które umożliwiają odłączenie ich od sieci. Odcięcia muszą pozostawać w położeniu otwartym podczas normalnej eksploatacji sieci.

Właściciele sieci wodociągowej przeciwpożarowej mają obowiązek co najmniej raz w roku poddawać hydranty zewnętrzne przeglądom i konserwacji.

Hydrant przeciwpożarowy – oznakowanie

Miejsce usytuowania hydrantu zewnętrznego należy oznakować znakami zgodnymi z Polskimi Normami.

Oprócz tradycyjnych tabliczek z piktogramem do oznakowania hydrantu zewnętrznego można stosować również znaki przestrzenne (znaki 3D). Są lepiej widoczne z różnych punktów, dzięki czemu łatwiejsze jest zlokalizowanie hydrantu.

Hydranty zewnętrzne – jak powinny być umieszczone?

Hydranty zewnętrzne umieszcza się wzdłuż dróg i ulic, a także przy ich skrzyżowaniach. Powinno się przy tym zachowywać następujące odległości:

  • między hydrantami – do 150 m;
  • od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi lub ulicy – do 15 m;
  • do najbliższego hydrantu od chronionego obiektu budowlanego – do 75 m;
  • innych niż wymienione w punkcie wyżej hydrantów wymaganych do ochrony obiektu budowlanego – do 150 m;
  • od ściany chronionego budynku – co najmniej 5 m.

Poza obszarami miejskimi odległość między hydrantami powinna być dostosowana do gęstości istniejącej i planowanej zabudowy.

Wydajność hydrantów zewnętrznych

Wydajność nominalna hydrantu zewnętrznego przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa, mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody, w zależności od jego średnicy nominalnej (DN), nie może być mniejsza niż:

  • dla hydrantu nadziemnego DN 80 – 10 dm3/s,
  • dla hydrantu nadziemnego DN 100 – 15 dm3/s,
  • dla hydrantu podziemnego DN 80 – 10 dm3/s,
  • dla hydrantu nadziemnego DN 80  – 5 dm3/s (na sieciach, o których mowa w § 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie ppoż. zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych; brzmi on następująco: sieć wodociągowa przeciwpożarowa powinna zapewniać wydajność nie mniejszą niż 5dm3/s i ciśnienie w hydrancie zewnętrznym nie mniejsze niż 0,1 MPa, przez co najmniej 2 godziny).

Rodzaje hydrantów zewnętrznych i ich zastosowanie

Hydranty zewnetrzne - wymagania

Na sieci wodociągowej ppoż. stosuje się hydranty zewnętrzne nadziemne o średnicy nominalnej DN 80. Możliwe jest instalowanie hydrantów podziemnych DN 80, jeśli instalacja hydrantów nadziemnych jest szczególnie utrudniona lub niewskazana, np. mogłaby spowodować utrudnienia w ruchu.

Hydranty nadziemne o średnicy nominalnej DN 100 instaluje się:

  • w obiektach budowlanych produkcyjnych i magazynowych, w których wymagana ilość wody do celów ppoż. do zewnętrznego gaszenia pożarów przekracza 30 dm3/s;
  • w zakładach rafineryjnych i petrochemicznych;
  • na magistralnych przewodach wodociągowych ppoż.

Dla zapewnienia możliwości intensywnego czerpania wody na sieciach wodociągowych o średnicy nominalnej nie mniejszej niż DN 250 powinny być instalowane hydranty nadziemne DN 100 lub DN 150. Dodatkowo muszą spełniać następujące wymagania:

  • wydajność nominalna (przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa, mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody) nie może być mniejsza niż 20 dm3/s,;
  • hydranty powinny być usytuowane w miejscach dostępnych z głównych dróg komunikacyjnych na terenie jednostki osadniczej;
  • miejsce usytuowania hydrantu zewnętrznego należy oznakować znakami zgodnymi z Polskimi Normami, wraz z podaniem na znaku dodatkowym wielkości charakterystycznych hydrantu;
  • przy hydrancie należy przewidzieć stanowisko czerpania wody, o wymiarach zapewniających swobodny dostęp do hydrantu zewnętrznego;
  • na stanowisku czerpania wody należy umieścić informację o zakazie parkowania.
Jakie znaki stosuje się do oznakowania hydrantów zewnętrznych?

Do oznakowania hydrantów stosuje się biało-czerwone tabliczki i znaki przestrzenne zgodne z normą Znaki bezpieczeństwa. Techniczne środki przeciwpożarowe, posiadające świadectwo dopuszczenia CNBOP. Na znaku widnieje czarna litera „H” na białym tle.

Czy do oznakowania hydrantów wewnętrznych stosuje się takie same tabliczki jak do oznakowania hydrantów zewnętrznych?

Nie, do oznakowanie hydrantów wewnętrznych stosuje się znaki bezpieczeństwa – znaki ochrony przeciwpożarowej. Dla znaków ochrony ppoż. obowiązuje norma PN-EN ISO 7010, przy czym w dalszym ciągu można stosować znaki zgodne z wymaganiami wycofanej już normy PN-92/N-01256/01.

Gdzie umieszcza się informacje na temat instalacji wodociągowych i hydrantów zewnętrznych?

W tym celu stosuje się tabliczki orientacyjne. Na czerwonych umieszcza się informacje dotyczące hydrantu zewnętrznego, natomiast na białych – informacje dotyczące pozostałych elementów sieci.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: