
Hydranty zewnętrzne – wymagania
Hydranty zewnętrzne są częścią sieci wodociągowych, stanowiących źródło wody do celów przeciwpożarowych. Jakie wymagania powinny spełniać?
Na sieci wodociągowej stosuje się hydranty zewnętrzne nadziemne, o średnicy nominalnej DN 80. Dopuszczalne jest stosowanie również hydrantów podziemnych (o takiej samej średnicy nominalnej), jeśli zainstalowanie hydrantów nadziemnych jest szczególnie utrudnione lub niewskazane (np. ze względu na możliwe utrudnienia w ruchu). Miejsce usytuowania hydrantu zewnętrznego należy oznakować znakami zgodnymi z Polskimi Normami.
Właściciel sieci wodociągowej przeciwpożarowej powinien co najmniej raz w roku poddawać hydranty zewnętrzne przeglądom i konserwacji.



Hydranty nadziemne o średnicy nominalnej DN 100
Hydranty naziemne o średnicy nominalnej DN 100 stosuje się:
- w obiektach budowlanych produkcyjnych i magazynowych, w których wymagana ilość wody do celów przeciwpożarowych, do zewnętrznego gaszenia pożaru, przekracza 30 dm3/s;
- w zakładach rafineryjnych i petrochemicznych;
- na magistralnym przewodzie wodociągowym przeciwpożarowym.



Hydranty zewnętrzne muszą spełniać wymagania Polskich Norm. Hydranty zainstalowane na sieci wodociągowej przeciwpożarowej powinny być wyposażone w odcięcia, umożliwiające odłączanie ich od sieci. Odcięcia muszą pozostawać w połączeniu otwartym podczas normalnej eksploatacji sieci.
Hydranty zewnętrzne – jak powinny być umieszczone?
Hydranty zewnętrzne umieszcza się wzdłuż dróg i ulic, a także przy ich skrzyżowaniach. Powinno się przy tym zachowywać następujące odległości:
- między hydrantami – do 150 m;
- od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi lub ulicy – do 15 m;
- do najbliższego hydrantu od chronionego obiektu budowlanego – do 75 m;
- innych niż wymienione w punkcie wyżej hydrantów wymaganych do ochrony obiektu budowlanego – do 150 m;
- od ściany chronionego budynku – co najmniej 5.
Poza obszarami miejskimi odległość między hydrantami powinna być dostosowana do gęstości istniejącej i planowanej zabudowy.



Wydajność hydrantów
Wydajność nominalna hydrantu zewnętrznego przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa, mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody, w zależności od jego średnicy nominalnej (DN), nie może być mniejsza niż:
- dla hydrantu nadziemnego DN 80 – 10 dm3/s,
- dla hydrantu nadziemnego DN 100 – 15 dm3/s,
- dla hydrantu podziemnego DN 80 – 10 dm3/s,
- dla hydrantu nadziemnego DN 80 na sieciach o średnicy nominalnej nie mniejszej niż 250 DN – 5 dm3/s.



Hydranty zewnętrzne dla sieci wodociągowych o średnicy nominalnej nie mniejszej niż 250 DN
Aby zapewnić możliwość intensywnego czerpania wody, instalowane hydranty powinny spełniać określone wymagania:
- średnica nominalna hydrantu powinna wynosić DN 100 lub DN 150;
- wydajność nominalna (przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa, mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody) nie może być mniejsza niż 20 dm3/s,;
- hydranty powinny być usytuowane w miejscach dostępnych z głównych dróg komunikacyjnych na terenie jednostki osadniczej;
- miejsce usytuowania hydrantu zewnętrznego należy oznakować znakami zgodnymi z Polskimi Normami, wraz z podaniem na znaku dodatkowym wielkości charakterystycznych hydrantu;
- przy hydrancie należy przewidzieć stanowisko czerpania wody, o wymiarach zapewniających swobodny dostęp do hydrantu;
- na stanowisku czerpania wody należy umieścić informację o zakazie parkowania.