Co to jest kontrapas dla rowerów i jak powinien być oznakowany?

Co to jest kontrapas dla rowerów i jak powinien być oznakowany?

21 grudnia 2023

Kontrapas dla rowerów –  sprawdź, gdzie i na jakich zasadach może być wyznaczony i jakie są zasady jego oznakowania.

Kontrapas dla rowerów a przepisy

Kodeks drogowy nie definiuje pojęcia „kontrapas dla rowerów”. Oczywiście, nie oznacza to, że kontrapasy istnieją wbrew przepisom. Czym zatem są kontrapasy i na jakiej zasadzie mogą być wyznaczane? Warto spojrzeć na definicję pasa ruchu dla rowerów. Zgodnie z zapisami ustawy to część jezdni, która przeznaczona jest do ruchu rowerów w jednym kierunku i która oznaczona jest odpowiednimi znakami drogowymi. Zapis regulujący kwestię kontrapasów znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń BRD i warunków umieszczania ich na drogach. W punkcie 7.11.1 wskazano, że na jezdni drogi jednokierunkowej w obszarze zabudowanym, na której dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów nie jest wyższa niż prędkość określona w Kodeksie drogowym, dopuszcza się lokalizowanie pasa ruchu dla rowerów w kierunku przeciwnym do kierunku wskazanego znakiem D-3.

Co to jest kontrapas dla rowerów?

Kontrapas dla rowerów to pas ruchu:

  • wyznaczony na drodze jednokierunkowej,
  • oznakowany odpowiednimi znakami pionowymi i poziomymi,
  • przeznaczony do poruszania się w kierunku przeciwnym niż kierunek ruchu obowiązujący na ulicy jednokierunkowej (rowerzyści jadą „pod prąd”).

Kontrapasy mogą być wyznaczane na ulicach, na których dopuszczalna prędkość nie jest większa niż 50 km/h.

Warto pamiętać, że kontrapas nie jest ścieżką rowerową. Oznacza to, że rowerzyści mogą poruszać się po kontrapasie tylko w jednym kierunku.

Oznakowanie kontrapasów

  • Kontrapas na całej długości jest wyznaczony i oddzielony od sąsiedniego pasa ruchu oznakowaniem poziomym – odpowiednią linią segregacyjną P-1c, P-1e, P-2b, P-3b lub P-4.
  • Wloty kontrapasów mogą być pomalowane na czerwono.
  • Pas dla rowerów oznakowuje się znakiem poziomym P-23.
  • Aby wyeliminować wątpliwości co do kierunku ruchu, często na kontrapasie maluje się odpowiednie strzałki.
  • Na wlotach ulic jednokierunkowych, na których wyznaczone są kontrapasy, ustawia się znak zakazu B-2 „Zakaz wjazdu” oraz znak informacyjny D-3 „Droga jednokierunkowa” – oba z tabliczkami T-22 „Nie dotyczy” z symbolem roweru.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: