
Ładunek łatwo tłukący – oznakowanie w transporcie
Ładunek łatwo tłukący – oznakowanie towarów szklanych, kruchych itp., wymagających zachowania ostrożności przy czynnościach manipulacyjnych. Jaką rolę pełni odpowiednie oznakowanie przesyłek?
Ładunek łatwo tłukący a oznakowanie: jaką pełni rolę?
Produkty wykonane z delikatnych materiałów, np. ze szkła, porcelany czy delikatnych tworzyw sztucznych, są w trakcie transportu szczególnie narażone na zniszczenia. Mogą ulec uszkodzeniu nawet przy pozornie niewielkim wstrząsie, upadku czy na skutek nacisku. Ze względu na swoją specyfikę wymagają ostrożnego obchodzenia się z nimi. Ważna jest więc ich odpowiednia identyfikacja już na etapie pakowania. Oznakowanie ładunku łatwo tłukącego informuje pracowników zajmujących się załadunkiem i wyładunkiem, pracowników magazynów i kurierów o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i zmniejsza ryzyko strat finansowych.
Znaki manipulacyjne do oznakowania przesyłek
Jeśli z przesyłką należy obchodzić się w szczególny sposób, np. ze względu na to, że produkt jest delikatny, do oznakowania stosuje się znaki manipulacyjne. To zestaw ustandaryzowanych symboli graficznych, które wskazują, jak należy manipulować opakowaniem albo jakich czynności należy unikać, by zawartość nie uległa uszkodzeniu lub zniszczeniu.
Znaki manipulacyjne stosowane w logistyce w celu przekazania instrukcji dotyczących obchodzenia się z przesyłkami określa norma PN-EN ISO 780. Znaki mają kształt prostokąta o orientacji poziomej lub pionowej. Czarny symbol wewnątrz czarnej obwódki umieszczony jest na białym tle – w przypadku naklejek. Niekiedy znaki manipulacyjne nadrukowane są na bezpośrednio na karton lub inne opakowanie – wówczas tłem dla piktogramu jest kolor opakowania.
Z formalnego punktu widzenia stosowanie oznaczeń wskazujących, jak należy obchodzić się z przesyłką, nie musi być obowiązkowe (warto natomiast pamiętać o odpowiednim oznakowaniu towarów i przesyłek zawierających towary niebezpieczne – regulują to przepisy). Jednak ich brak może mieć określone konsekwencje. To nadawca ponosi obowiązek odpowiedniego przygotowania towaru do transportu. Obejmuje to zarówno właściwe opakowanie, jak i czytelne oznakowanie. Przewoźnik odpowiada za zachowanie ostrożności podczas transportu, ale jeśli paczka nie było odpowiednio oznaczona jako delikatna, jego odpowiedzialność może zostać ograniczona. Oznakowanie może być wiec ważnym elementem zabezpieczenia przesyłki.
Ładunek łatwo tłukący – oznakowanie
Oznaczenia na opakowaniach z ładunkami łatwo tłukącymi mają charakter informacyjno-ostrzegawczy. Ich celem jest zasygnalizowanie, że dana paczka wymaga szczególnej ostrożności podczas transportu, przeładunku i magazynowania.
Symbol kieliszka
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków manipulacyjnych wykorzystywanych w logistyce jest symbol kieliszka (piktogram przedstawia smukły kieliszek do wina na nóżce). Taka naklejka na opakowaniu oznacza, że zawartość przesyłki jest krucha i może łatwo ulec uszkodzeniu w wyniku niewłaściwego obchodzenia się z nią. W związku z tym należy się z nią obchodzić ostrożnie: nie powinna być rzucana ani narażana na silne wstrząsy.
Inne piktogramy manipulacyjne do oznakowania przesyłek wymagających ostrożności
Piktogram „ładunek łatwo tłukący” („uwaga, szkło”) nie jest jedynym znakiem stosowanym do oznakowania przesyłek, z którymi należy obchodzić się w określony sposób. Do popularnych piktogramów należą m.in.:
- góra, nie przewracać ładunku (dwie strzałki skierowane grotami ku górze) – wskazuje, że podczas manipulacji i składowania ładunek powinien być w stałym położeniu (strzałkami do góry);
- chronić przed wilgocią (otwarty parasol) – oznacza, że ładunki nie mogą być przewożone na odkrytych środkach transportu bez zabezpieczenia i składowane na otwartych przestrzeniach bez podkładek;
- chronić przed upadkiem (dwie ręce obejmujące przesyłkę) – wskazuje, że podczas magazynowania, przeładunku i transportu należy przesyłką manipulować w taki sposób, by uniknąć jej upuszczenia, zrzucenia itp.



Ładunek łatwo tłukący – FAQ
Naklejki manipulacyjne, np. „ładunek łatwo tłukący” powinny być umieszczone w taki sposób, by były czytelne i widoczne dla osób manipulujących przesyłką. Zaleca się, aby oznaczenia znajdowały się na dwóch bokach opakowania oraz na jego górze. Ważne, by nie zostały zakryte taśmą pakową, etykietą adresową lub innym oznaczeniem.
Ładunki kruche, łatwo tłukące się wymagają szczególnego traktowania na każdym etapie transportu. Odpowiednie oznaczenie za pomocą ustandaryzowanych znaków manipulacyjnych jest nie tylko elementem dobrej praktyki, ale także ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa przesyłki.
Nie. Naklejki wskazują, jak należy obchodzić się z przesyłką i zwiększają bezpieczeństwo przewożonego towaru, jednak nie zastąpią odpowiedniego pakowania. Przedmioty w paczce powinny być możliwie dobrze zabezpieczone, np. owinięte folią bąbelkową.