Mandat za zbyt wolną jazdę – czy to możliwe?

Mandat za zbyt wolną jazdę – czy to możliwe?

4 lutego 2022

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Dość drastycznie wzrosły m.in. kary dla kierowców jadących za szybko, ale czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?

Dopuszczalne prędkości w 2022

O ile znaki nie pokazują inaczej, samochody osobowe, motocykle i samochody ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 t mogą poruszać się z prędkością:

  • 140 km/h – na autostradzie,
  • 120 km/h – na drodze ekspresowej dwujezdniowej,
  • 100 km/h – na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach dla każdego kierunku ruchu,
  • 90 km/h – na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym
  • 50 km/h – w terenie zabudowanym (limit obowiązuje przez całą dobę),
  • 20 km/h – w strefie zamieszkania.

Mandat za zbyt wolną jazdę?

Kierowcy, którzy nie stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości, mogą zostać ukarani mandatem i punktami karnymi – co do tego nie ma wątpliwości. Ale czy można jechać zbyt wolno?

Znak C-14 „prędkość minimalna”

Zgodnie z art. 92. § 1 Kodeksu wykroczeń kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany. Jeśli na drodze ustawiony jest znak nakazu C-14, a kierowca jedzie wolniej niż prędkość wyrażona na znaku, może zostać ukarany mandatem.

Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę? Co na ten temat mówią przepisy drogowe?

Okazuje się, że mandat za zbyt wolną jazdę można dostać nawet wówczas, gdy na drodze został ustawiony znak C-14. Kodeks drogowy wskazuje, że kierujący pojazdem zobowiązany jest:

  • jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch (w szczególności rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu);
  • jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym.

Zgodnie z art.90 Kodeksu wykroczeń kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny do 500 zł lub karze nagany (jeśli wykroczenia dopuszcza się prowadzący pojazd mechaniczny – kara grzywny jest nie niższa niż 500 zł).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: