Normy dla regałów magazynowych

Normy dla regałów magazynowych

30 czerwca 2022

Regały stanowią nieodłączny element każdego magazynu. Ułatwiają przechowywanie różnych przedmiotów i pozwalają zachować w magazynie porządek. Towary umieszczone na odpowiednio oznakowanych regałach łatwo odnaleźć, co pozytywnie wpływa organizację pracy. Jakie są obowiązujące przepisy i normy dla regałów magazynowych?

Magazynowanie na regałach

Umieszczone na regałach towary powinny być ustawione w sposób stabilny, tak i by zapobiec ich przewróceniu się lub spadnięciu. Układanie i zdejmowanie materiałów nie powinno stwarzać bezpieczeństwa dla pracowników. Każdy materiał powinien mieć określoną dopuszczalną wysokość składowania, przy czym materiały, które potencjalnie stwarzają zagrożenie i te o największej masie, powinny być przechowywane na najniższych półkach.

Każdy materiał powinien mieć określoną dopuszczalną wysokość składowania. Masa ładunków nie może przekraczać dopuszczalnego obciążenia regałów, a regały wraz z przechowywanymi na nich materiałami – dopuszczalnego obciążenia podłóg i stropów. Co ważne, na regałach powinny być wywieszone czytelne informacje na temat dopuszczalnych obciążeń. Umieszczone na regałach towary powinny być ustawione w sposób stabilny, tak by zapobiec ich przewróceniu się lub spadnięciu.

Normy dla regałów magazynowych

Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP mówi o tym, że regały powinny mieć odpowiednio wytrzymałą i stabilną konstrukcję oraz być zabezpieczone przed przewróceniem się. Szczegółowe wytyczne dotyczące m.in. konstrukcji i użytkowania regałów określają Polskie Normy, m.in.:

  • PN-M-78320:1978 – Urządzenia do składowania — Regały magazynowe — Nazwy, określenia, podział i symbole;
  • PN-M–78321 1988 –  Regały magazynowe wolnostojące — Wymagania i badania;
  • PN-M–78322:1989 – Urządzenia magazynowe do składowania — Regały magazynowe — Parametry podstawowe;
  • PN-EN 15635 – Stalowe statyczne systemy składowania — Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania.

Warto zwrócić uwagę, że wycofanie normy nie jest równoznaczne z jej unieważnienie, a wszystkie normy ze zbioru, zarówno aktualne, jak i wycofane, mogą być stosowane.

Czy regały magazynowe podlegają przeglądom?

Konieczność przeprowadzania regularnych inspekcji stanu konstrukcji regałowych wynika z normy PN-EN 15635. Przewiduje ona dwa rodzaje kontroli – bieżące i okresowe. Kontrole bieżące powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w tygodniu. Mają one na celu sprawdzenie stanu regałów i wykrycie ewentualnych usterek, które zagrażają bezpieczeństwu pracowników. Przeprowadzają je pracownicy lub osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Kontrole okresowe przeprowadza się przynajmniej raz na rok. Są znacznie bardziej szczegółowe niż kontrole bieżące, a dokonują ich specjaliści, najczęściej oddelegowani przez producenta regałów.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: