Olśnienie słoneczne – ochrona oczu

Olśnienie słoneczne – ochrona oczu

29 stycznia 2018

Intensywne promieniowanie słoneczne, na działanie którego narażone są m.in. osoby pracujące na otwartej przestrzeni, może by niebezpieczne dla oczu. Zagrożenie stanowi nie tylko promieniowanie UV, ale również olśnienie słoneczne, wywołane przez promieniowanie widzialne. Stosowanie specjalnych filtrów chroni przed zbyt silnym promieniowaniem, minimalizuje zmęczenie oka i poprawia widzenie.

Olśnienie słoneczne – środki ochrony i ich dobór

Środki stanowiące ochronę dla oczu przed olśnieniem słonecznym (okulary, gogle, osłony twarzy) powinny być wyposażone w odpowiednie filtry. Ich dobór jest zależny od dwóch czynników:

  • jasności otoczenia;
  • indywidualnej wrażliwości użytkownika.

Sprzęt ochrony oczu przed intensywnym promieniowaniem powinien spełniać normę:

  • PN-EN 172:2000 – dla środków ochrony oczu do zastosowań przemysłowych;
  • PN-EN ISO 12312-1:2014-02 – dla środków ochrony oczu do zastosowań ogólnych.

Olśnienie słoneczne – filtry ochronne

Do środków ochrony indywidualnej, które chronią przed olśnieniem słonecznym, zaliczamy filtry o numerach katalogowych 5 i 6. Filtr 5 może być stosowany wówczas, gdy nie ma specjalnych wymagać dotyczących ochrony oczu przed promieniowaniem podczerwonym. Filtry o numerze 6 stosuje się natomiast, gdy taka ochrona jest konieczna (przy czym wymagania te nie dotyczą promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez słońce).

STOPNIE OCHRONY (zaciemnienia):

  • 1,1 – filtr o współczynniku przepuszczania światła od 100% do 80%. Oznaczenie to stosowane jest wyłącznie dla określonych filtrów przeciwsłonecznych w stanie jasnym i filtrów gradalnych o wysokich współczynnikach przepuszczania światła.
  • 1,4 i 1,7 – bardo jasne filtry o współczynniku przepuszczania światła od 80% do 43%.
  • 2 i 2,5 – ogólnie stosowane i najczęściej zalecane filtry. Ich współczynnik przepuszczania światła to 43% – 18%.
  • 3,1 – filtr zalecany do stosowania w rejonach wysokogórskich, tropikalnych, subtropikalnych, a także w kamieniołomach wapna i kredy. Rekomendowany jest do obserwowania nieba, zaśnieżonych powierzchni, piaszczystych równic czy jaskrawych powierzchni wody. Współczynnik przepuszczania światła wynosi od 18% do 8%.
  • 4,1 – bardzo ciemny filtr, nie zaleca się stosowania go do powszechnego użytku ani do kierowania pojazdami. Przeznaczony jest do stosowania w warunkach bardzo dużej intensywności światła. Współczynnik przepuszczania światła wynosi od 8% do 3%.

Wymienione filtry nie mogą być stosowane do bezpośredniej obserwacji słońca!

 

Udostępnij: