Oznakowanie terenu prywatnego

Oznakowanie terenu prywatnego

18 maja 2023

Oznakowanie terenu prywatnego – jakie tabliczki mogą się przydać?

Znak „teren prywatny”

Odpowiednie oznakowanie terenu prywatnego może być bardzo przydatne. Ułatwia osobom trzecim, np. spacerowiczom, identyfikację granic przestrzeni, po której mogą się poruszać. Wyraźne tablice pozwalają uniknąć nieporozumień i minimalizują ryzyko przypadkowego wejścia na teren prywatny. Ustawione w widocznych miejscach tabliczki wyraźnie informują, że dany teren nie jest ogólnodostępny i nie powinno się na nim przebywać bez zgody właściciela. Znaki warto stosować szczególnie w przypadku terenów nieogrodzonych.

Tablice adresowe

Ważnym elementem oznakowania terenu prywatnego są tablice adresowe. Ułatwiają one orientację w okolicy i umożliwiają odnalezienie konkretnego miejsca. Warto pamiętać, że umieszczenie na budynku lub na ogrodzeniu posesji tabliczki z adresem nieruchomości jest obowiązkiem właściciela – wynika to z ustawy Prawo geodezyjne. Brak odpowiednich tablic adresowych jest wykroczeniem, za które można zostać ukaranym karą grzywny. Tablice adresowe powinny być w taki sposób, aby łatwo można było je dostrzec.

Tabliczki informujące o obecności psa

Tabliczki informujące o obecności psa na posesji nie są wymagane przez prawo. Warto jednak zamontować odpowiedni znak na ogrodzeniu lub na furtce. Tabliczki „uwaga pies” nie są drogie, można je kupić już za kilka złotych, a mogą uchronić przed nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi sytuacjami. Stanowią jasny sygnał, że w danym miejscu przebywa zwierzę, w związku z czym należy zachować ostrożność i nie wchodzić na dany teren bez zgody i wiedzy właściciela.

Znaki dotyczące parkowania

Oznakowanie terenu prywatnego może również obejmować znaki dotyczące parkowania. Przed bramami wjazdowymi warto stosować znaki typu „nie zastawiać”. Odpowiednie tabliczki mogą również informować innych kierowców, że dane miejsce postojowe jest prywatne. W sytuacji, gdy oznakowanie jest niewystarczające, warto rozważyć montaż blokad parkingowych.

Informacja o monitoringu

Monitoring jest jednym z rozwiązań, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo na prywatnej posesji. Czy w przypadku monitoringu konieczne jest odpowiednie oznakowanie? Właściciel nie ma obowiązku informowania o systemie kamer rejestrujących, jeśli monitoringiem objęty jest jedynie teren prywatnej posesji, natomiast tabliczki warto stosować – odstrasza to potencjalnych złodziei czy wandali. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jeśli kamery obejmują również teren poza posesją, np. ulicę przy bramie wjazdowej, należy zadbać o umieszczenie w widocznym miejscu tablic informacyjnych.

Udostępnij: