Piktogramy CLP – co warto o nich wiedzieć?

Piktogramy CLP – co warto o nich wiedzieć?

19 lipca 2023

Piktogramy CLP stosuje się do oznakowania niebezpiecznych substancji. Co warto o nich wiedzieć?

Piktogramy CLP czy GHS?

Skrótowiec GHS (Globally Harmonised System) oznacza Globalnie Ujednolicony System Klasyfikacji i Oznakowania. System przyjęto w 2002 r. w Johannesburgu, podczas szczytu Narodów Zjednoczonych dotyczącego zrównoważonego rozwoju. Piktogramy GHS są częścią międzynarodowego, ujednoliconego systemu, który został opracowany w celu zapewniania jednolitego podejścia do klasyfikacji, oznakowania i informowania o zagrożeniach związanych z substancjami chemicznymi. Dlaczego niekiedy, w odniesieniu do białych znaków z czarnymi piktogramami ostrzegawczymi i z czerwoną obwódką, stosowana jest nazwa CLP? W krajach UE system GHS został wdrożony przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1272/2008 (rozporządzenie CLP).

Zastosowanie piktogramów CLP

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i minimalizowania zagrożeń, informacje na temat substancji i mieszanin chemicznych powinny być przekazywane w sposób klarowny i zrozumiały dla wszystkich użytkowników. Właśnie dlatego wprowadzono jednolity system o charakterze międzynarodowym. Piktogramy stanowiące graficzne symbole reprezentujące różne rodzaje zagrożeń, takich jak np. toksyczność, wybuchowość, zostały zaprojektowane w taki sposób, by łatwo było odczytać ich znaczenie.

Piktogramy CLP pełnią kluczową rolę w identyfikacji zagrożeń. Stanowią ważny element, jeśli chodzi o bezpieczne magazynowanie, transport, a także użytkowanie chemikaliów. Właściwe oznakowanie przekazuje informacje na temat właściwości danej substancji, co umożliwia odpowiednie dobranie środków ostrożności. Chodzi nie tylko o miejsca pracy, w których pracownicy mają styczność z chemikaliami. Są także nieodłącznym elementem etykiet środków stosowanych na co dzień w domach, np. detergentów, środków owadobójczych itp.

Jakie są piktogramy CLP?

W ujednoliconym systemie oznakowania substancji i mieszanin chemicznych stosuje się 9 znaków. Piktogramy ostrzegawcze reprezentują różne rodzaje zagrożeń. Można podzielić na kilka kategorii:

  • zagrożenia fizyczne (substancje wybuchowe, substancje łatwopalne, substancje utleniające, gazy pod ciśnieniem, substancje korodujące metale),
  • zagrożenia dla zdrowia (substancje toksyczna, substancje żrące, substancje drażniące, substancje rakotwórcze/mutagenne),
  • zagrożenia dla środowiska (substancje szkodliwe dla środowiska),
  • dodatkowe zagrożenia.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: