Płyty dotykowe – oznakowanie dla niewidomych w przestrzeni miejskiej

Płyty dotykowe – oznakowanie dla niewidomych w przestrzeni miejskiej

11 stycznia 2024

Osoby z niepełnosprawnością wzroku spotykają się z różnymi trudnościami w przemieszczaniu się po mieście. Jak budować przestrzeń przyjazną i dostępną dla wszystkich? Ważnym elementem ułatwiającym orientację osobom niewidomym i słabo widzącym jest stosowanie specjalnego oznakowania i odpowiednich rozwiązań, takich jak np. płyty dotykowe.

Rozwiązania ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnością wzroku

W przestrzeni miejskiej stosuje się różne rozwiązania, które poprawiają orientację w przestrzeni osobom niewidomym i niedowidzącym. Są to m.in.:

  • sygnalizatory dźwiękowe umożliwiające bezpieczne przekroczenie jezdni,
  • mapy dotykowe i tabliczki brajlowskie pomagające zrozumieć strukturę przestrzeni i zlokalizować różne punkty,
  • oznaczenia kontrastowe umożliwiające osobom niedowidzącym rozpoznanie i unikanie przeszkód,
  • płyty dotykowe ułatwiające bezpieczne poruszanie się.

Płyty dotykowe ułatwiające orientację przestrzenną

Przepisy

Rozporządzenie w sprawie techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych:

§ 38. 1. Aby zwiększyć orientację przestrzenną osób z niepełnosprawnościami wzroku oraz kierować te osoby do miejsc bezpiecznego przekraczania przeszkód, na drodze dla pieszych lub drodze dla pieszych i rowerów projektuje się system fakturowych oznaczeń nawierzchni, który składa się z pasów prowadzących, pól uwagi i pasów ostrzegawczych.

Zgodnie z zapisami wskazanego rozporządzenia pasy prowadzące projektuje się na chodnikach lub drogach dla pieszych i rowerów, których szerokość wynosi więcej niż 4 metry. Pasów ostrzegawczych nie projektuje się w skrajni jezdni, skrajni drogi dla rowerów i tramwajowej skrajni budowli. Przepisy wskazują, że faktura orz kolorystyka elementów systemu fakturowych oznaczeń powinna kontrastować z nawierzchnią chodnika lub drogi dla pieszych i rowerów.

Czym są płyty dotykowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Płyty ostrzegawcze są jednym z najefektywniejszych rozwiązań ułatwiających nawigację osobom z niepełnosprawnością wzroku w przestrzeni miejskiej. Charakteryzują się wypukłą teksturą, która jest łatwo wyczuwalna podczas poruszania się – dostarczają informacji sensorycznej poprzez dotyk. Płyty mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z gumy i innych tworzyw sztucznych.

Płyty pozwalają identyfikować przeszkody. Montowane są m.in.:

  • w okolicach przejść dla pieszych,
  • krawędziach ulic,
  • na przystankach komunikacji publicznej (krawędzie peronów, przystanków autobusowych i tramwajowych),
  • na schodach.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: