Przydatne elementy wyposażenia ppoż., o których warto pamiętać

Przydatne elementy wyposażenia ppoż., o których warto pamiętać

10 sierpnia 2023

Obiekty i budynki publiczne muszą spełniać pewne wymagania związane z ochroną przeciwpożarową. Konieczne jest m.in. oznakowanie, znakami ewakuacyjnymi i znakami ppoż. odpowiadającymi Polskim Normom, a także wyposażenie w odpowiedni sprzęt gaśniczy. Sprawdzamy, jakie jeszcze elementy wyposażenia ppoż. mogą być przydatne.

 Szafki i stojaki na gaśnice

Miejsca usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic muszą być oznakowane. Ważne, by znajdowały się one w miejscach widocznych, do których każdy użytkownik obiektu ma łatwy dostęp. Przepisy nie nakazują przechowywania gaśnic w specjalnych szafkach lub na stojakach, jednak ich zakup będzie dobrym pomysłem. Dzięki nim gaśnice stoją stabilnie, zabezpieczone przed przewróceniem i ewentualnymi uszkodzeniami. Stojaki i wieszaki na gaśnice oraz szafki na gaśnice zapobiegają przestawianiu sprzętu, a w razie potrzeby – ułatwiają jego lokalizację.

Skrzynki na klucze ewakuacyjne

Drzwi ewakuacyjne powinny zawsze umożliwiać wydostanie się z zagrożonego miejsca. Jeśli istnieje konieczność ograniczenia dostępu do budynku z zewnątrz, a w związku z tym zamknięcia drzwi, klucz do nich powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie klucza w specjalnej skrzynce, którą można umieścić w pobliżu drzwi – wówczas klucz jest zawsze w pobliżu wyjścia ewakuacyjnego, zabezpieczony przed zgubieniem. Czerwoną skrzynkę łatwo zauważyć, ale konieczne jest także umieszczenie znaku „klucz do wyjścia ewakuacyjnego” (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ochrony ppoż. miejsca lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych muszą być odpowiednio oznakowane).

Koce gaśnicze

Wykonywany z włókna szklanego lub kevlaru koc gaśniczy służy do mechanicznego odcinania dopływu tlenu do palących się obiektów i tłumienia ognia w zarodku. W przypadku większości obiektów nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia ppoż. (musi znajdować się np. na stacji paliw płynnych), warto jednak się w niego zaopatrzyć. Zajmuje niewiele miejsca, jest łatwy w utrzymaniu, może być używany wielokrotnie (o ile nie ulegnie zniszczeniu w trakcie akcji gaśniczej), a gaszone nim obiekty nie ulegają zniszczeniu.

Oznakowanie progów i przeszkód na drodze ewakuacyjnej

Znaki ewakuacyjne oraz znaki ochrony ppoż. stanowią ważny element wyposażenia każdego obiektu. Ułatwiają wydostanie się z budynku i pomagają zlokalizować kluczowe dla akcji gaśniczej urządzenia oraz sprzęt ratunkowy. Przy oznakowaniu obiektów warto także pamiętać o oznakowaniu wszelkich przeszkód występujących na drodze ewakuacyjnej, m.in. niskich stropów, progów, wystających elementów itp. Tego rodzaju znaki uzupełniające znacznie zwiększają bezpieczeństwo, zapobiegając upadkom i  spowolnieniu ewakuacji.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: