Regulamin placu zabaw – jakie są zasady, tablice i znaki?

Regulamin placu zabaw – jakie są zasady, tablice i znaki?

18 maja 2022

Sprawdzamy, jakim przepisom podlegają place zabaw i jakie muszą spełniać wymagania. Przyglądamy się również kwestii regulaminów na placach zabaw i boiskach szkolnych. Dowiedz się, czy są obowiązkowe, gdzie należy je umieszczać i jakie informacje powinny znajdować się na tablicy.

Czy na każdym osiedlu musi być plac zabaw?

Patrząc na to, jak rozwijają się miasta, nie sposób odnieść wrażenia, że im szybciej pojawiają się nowe osiedla, tym szybciej znikają tereny zielone. Co przepisy mówią na temat terenów rekreacyjnych i placów zabaw w miastach? Czy deweloperzy powinni zapewnić mieszkańcom tego rodzaju przestrzeń? Te kwestie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 39 Rozporządzenia na działkach budowlanych przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną, a także budynki opieki zdrowotnej oraz oświaty i wychowania, co najmniej 25% powierzchni działki należy urządzić jako powierzchnię terenu biologicznie czynnego, chyba że z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika inny procent. Z kolej § 40 wskazuje, że w zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne dla osób niepełnosprawnych. O ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej, przynajmniej 30% powierzchni tych terenów powinny znajdować się na terenie biologicznie czynnym. Co ciekawe, przepisy mówią również o wymaganiach co do nasłonecznienia placu zabaw dla dzieci. Powinno wynosić co najmniej 4 godziny, liczone w dniach równonocy, w godzinach 10 – 16, w zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się nasłonecznienie nie krótsze niż 2 godziny.

Jak powinien być usytuowany plac zabaw?

Regulamin placu zabaw - co warto wiedzeic?

Wspomniane już rozporządzenie reguluje również kwestię usytuowania placów zabaw. Zgodnie z przepisami odległość placów zabaw dla dzieci, a także boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych powinna wynosić co najmniej 10 metrów od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i od miejsc gromadzenia odpadów. Przepisy podają również minimalną odległość placów zabaw od stanowisk postojowych:

  • dla samochodów osobowych – 7 m (parking do 10 stanowisk), 10 m (11 – 60 stanowisk), 20 m (powyżej 60 stanowisk).
  • dla samochodów innych niż osobowe – 10 m (do 4 stanowisk), 20 m (powyżej 4 stanowisk).

Wymagania i normy bezpieczeństwa dla placów zabaw

Publiczne place zabaw to takie, których właścicielami są m.in. urzędy miast, gmin, szkoły, przedszkola, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, hotele i pensjonaty. O bezpiecznym placu zabaw możemy mówić, gdy spełnia on wymogi odpowiednich norm, w szczególności chodzi o dwie: PN-EN 1177 oraz PN-EN 1176. Norma PN-EN 1177 określa wymagania dla nawierzchni stosowanych na placach zabaw. PN-EN 1176 to z kolei norma dotycząca wymagań dla urządzeń znajdujących się w miejscach przeznaczonych do zabawy dzieci, takich jak np. huśtawki czy karuzele. Precyzuje ona m.in., jakie kontrole sprzętu powinien przeprowadzać właściciel lub administrator placu. Wydaje się, że właściwy system kontroli jest jednym z podstawowych elementów, dzięki któremu dzieciom bawiącym się na placach zabaw można zapewnić bezpieczeństwo. Zgodnie z zapisami normy place zabaw należy poddawać trzem rodzajom kontroli – rutynowym (przynajmniej raz na tydzień), funkcjonalnym (przynajmniej raz na kwartał) oraz corocznym kontrolom podstawowym. Czy place powinny być ogrodzone? Przepisy nie nakładają obowiązku ogradzania placów zabaw, jednak wydaje się to dobrym rozwiązaniem. Ogrodzenie zabezpiecza teren przed dostępem psów, a jednocześnie uniemożliwia dzieciom wyjście poza plac.

Stosowanie się do przepisów i wymagań norm pozwala zorganizować bezpieczną przestrzeń i zminimalizować ryzyko wypadków. Trzeba jednak pamiętać, że ani akty prawne, ani normy nie wskazują, jak należy się na placu zachowywać. Niezbędnym wyposażeniem każdego placu zabaw jest regulamin, a także tabliczki uzupełniające, np. odnoszące się do konieczności przebywania dzieci pod opieką dorosłych.

Regulamin placu zabaw – dlaczego jest taki ważny? Jakie informacje powinien zawierać?

Plac zabaw powinien stwarzać dzieciom maksymalnie bezpieczne warunki do zabawy. Z jednej strony rodzice i opiekunowie powinni uczulać dzieci na to, jak bawić się, by nikomu nie stałą się krzywda. Z drugiej natomiast – pozostaje to w gestii właścicieli i administratorów, których obowiązkiem jest wyposażenie placu w atestowane sprzęty, a także zadbanie o odpowiednią nawierzchnię na całym terenie oraz umieszczenie regulaminu. Regulamin placu zabaw zawiera istotne informacje dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z placu. Na tablicy powinny znaleźć się również informacje o właścicielu lub administratorze terenu (wraz z telefonem kontaktowym) oraz najważniejsze numery alarmowe. Regulamin powinien znajdować się w widocznym miejscu, np. przy wejściu na plac zabaw.

Znaki zakazu i piktogramy informacyjne

Regulamin szczegółowo wskazuje, jak należy zachowywać się na placu lub boisku szkolnym, a jakie zachowania są niepożądane. Aby uczulić użytkowników i inne osoby na pewne kwestie związane z porządkiem i bezpieczeństwem, oprócz tablic z regulaminem, warto stosować czytelne dla wszystkich znaki z piktogramami. Jakie mogą być przydatne?

  • Rozbite szkło i inne śmieci mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia bawiących się dzieci. Odpowiednie tabliczki będą o tym przypominać. Utrzymaniu porządku na placu powinny pomóc kosze na śmieci.
  • Regulamin placu zabaw warto uzupełnić o znaki przypominające, że nie jest to teren przeznaczony do wyprowadzania psów.
  • Z pewnością przydadzą się również znaki informujące o zakazie palenia tytoniu oraz zakazie wnoszenia i spożywania alkoholu.

Regulamin placu zabaw w przedszkolu i w szkole – jaka forma będzie najlepsza?

Regulamin placu zabaw może mieć właściwie dowolną formę, nie ma jednego obowiązującego wzoru. W niektórych sytuacjach doskonale sprawdzi się regulamin obrazkowy. Z zasadami bezpieczeństwa warto zaznajamiać nawet najmłodsze dzieci. Kolorowe, a jednocześnie czytelne piktogramy, po objaśnieniu przez osobę dorosłą, będą zrozumiałe również dla dzieci, które nie umieją jeszcze czytać.

Starszym dzieciom, które poza lekcjami chętnie przebywają na boiskach szkolnych, zwłaszcza latem, warto przypomnieć, że również tam obowiązuje regulamin oraz pewne zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: