Szerokość drogi pożarowej

Szerokość drogi pożarowej

5 października 2022

Droga pożarowa powinna umożliwiać dojazd pojazdom jednostek ochrony przeciwpożarowych do obiektu budowalnego o każdej porze roku. Ze względów bezpieczeństwa dojazdów nie można zastawiać, nie wolno również na nich parkować. Jaka powinna być szerokość drogi pożarowej?

Jaką szerokość powinny mieć drogi pożarowe?

Wymagania dla dróg pożarowych określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych. Zgodnie z jego zapisami minimalna szerokość drogi pożarowej powinna wynosić minimum 4 m, a jej nachylenie podłużne nie może przekraczać 5%. Dotyczy to:

  • miejsc, o których mowa w § 12 ust. 2 i 3 Rozporządzenia, a także na odcinkach o długości 10 m od tych miejsc, zapewniających dojazd i wjazd;
  • na odcinku o długości 15 m od miejsc doprowadzenia jej do budynku, o których mowa w § 12 ust. 6 pkt 2 Rozporządzenia.

Szerokość drogi pożarowej i maksymalny nacisk osi na nawierzchnię jezdni

W obrębie miasta oraz na terenie działki, na której znajduje się:

  • budynek zawierający strefę pożarową produkcyjną lub magazynową lub strefa pożarowa poza budynkiem, obejmująca urządzenia technologiczne, plac składowy lub wiatę, jeżeli gęstość obciążenia ogniowego wymienionych stref pożarowych przekracza 500 MJ/m2 i zachodzi co najmniej jeden z następujących warunków: powierzchnia strefy pożarowej przekracza 1000 m2 i/lub występuje pomieszczenie zagrożone wybuchem;
  • budynek zawierający strefę pożarową produkcyjną lub magazynową o gęstości obciążenia ogniowego poniżej 500 MJ/m2 o powierzchni przekraczającej 20000 m2

– droga pożarowa powinna umożliwiać przejazd pojazdów o nacisku osi na nawierzchnię jezdni co najmniej 1000 kN, a jej minimalna szerokość nie może być mniejsza niż 3,5 m.

Na innych terenach droga pożarowa powinna umożliwiać przejazd pojazdów o nacisku osi na nawierzchnię jezdni co najmniej 50 kN, a jej minimalna szerokość nie może być mniejsza niż 3 m.

Wyjątki

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeśli spełnienie wymagań dotyczących drogi pożarowej jest niemożliwe ze względu na lokalne uwarunkowania lub uzasadnione jest przyjęcie innych rozwiązań, na wniosek właściciela budynku, obiektu budowlanego lub terenu, dopuszcza się stosowanie rozwiązań zamiennych. Rozwiązania te muszą gwarantować niepogorszenie warunków ochrony ppoż. obiektu, uzgodnionych z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim PSP.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: