Szlabany parkingowe

Szlabany parkingowe

13 maja 2019

Szlabany są prostym, ale skutecznym narzędziem służącym do zabezpieczania przejazdów i wjazdem nieuprawnionych pojazdów. Ustawiane są np. przy wjazdach na parkingi, osiedla, drogi leśne czy tereny zakładów pracy. Jakie są rodzaje szlabanów i czym kierować się przy ich wyborze?

Szlabany a intensywność pracy

  • Szlabany elektromechaniczne – jednostką napędową w takich szlabanach jest motoreduktor, który składa się z silnika i przekładni ślimakowej. Szlabany elektromechaniczne nadają się do średnio intensywnej pracy, nie wymagają specjalnych czynności okresowych, ale zaleca się przeprowadzanie okresowych przeglądów. Dobrze sprawdzają się w niewielkich zakładach przemysłowych i mniejszych parkingach.
  • Szlabany elektrohydrauliczne – pracą takich szlabanów kierują pompy i tłoki, które do napędu wykorzystują ciśnienie cieczy. Sprawdzają się doskonale przy intensywnej pracy, przy dużych obciążeniach, np. na parkingach, na których panuje duży ruch, czy w większych zakładach przemysłowych. Ich zaletą jest długa żywotność, ale wymagają okresowej konserwacji.

Zamykanie i otwieranie szlabanów

Szlabany obsługiwane w sposób ręczny, z samoczynną blokadą w pozycji pionowej, stosowane są głównie w miejscach o małym natężeniu ruchu.

Inne rodzaje szlabanów to urządzenia automatyczne, wykorzystujące nowoczesne technologie, oraz urządzenia półautomatyczne, ze wspomaganiem przy podnoszeniu ramienia. Obsługiwane są dzięki centrali sterującej. Zamykanie i otwieranie tego rodzaju szlabanów może odbywać się w różny sposób. Najbardziej popularnymi formami sterowania jest sterowanie poprzez guzik, znajdujący się np. w stróżówce lub portierni, kiedy każdorazowo szlaban otwierany i zamykany jest przez pracownika, lub zdalnie za pomocą pilota radiowego. Istnieją również szlabany otwierane przez kod dostępu czy karty magnetyczne, a także z detektorem pętli, czyli urządzeniem które wykrywa obecność pojazdu przed szlabanem. W niektórych typach szlabanu jest dostępna funkcja takiego ustawienie centrali sterującej, by szlaban zamykał się automatycznie.

Udostępnij: