Tabliczka z numerem domu – jak wybrać?

Tabliczka z numerem domu – jak wybrać?

31 sierpnia 2023

Tabliczka z numerem domu. Sprawdzamy, czy posesja musi być oznakowana tabliczką adresową, co wziąć pod uwagę przy wyborze takiej tabliczki i jaka będzie odpowiednia?

Czy posesja musi być oznakowana tabliczką adresową?

Tabliczka z numerem domu i nazwą ulicy pozwala bez problemu zlokalizować posesję. Informacje o lokalizacji budynku ułatwiają dostarczanie korespondencji, umożliwiają gościom, dostawcom czy służbom ratunkowym szybko odnaleźć miejsce docelowe. Obowiązek oznakowania posesji tablicą adresową wynika z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Art. 47b ust. 1:

właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

Na tabliczce, oprócz numeru porządkowego, umieszcza się także nazwę ulicy lub placu. W miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwę w miejscowości. Warto również pamiętać, że jeśli budynek położony jest w głębi ogrodzonej posesji, tabliczka z numerem domu powinna być zamontowana również na ogrodzeniu.

Tabliczka z numerem domu – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

  • Trwałość – tabliczki adresowe narażone są na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, zmienne temperatury, promieniowanie UV, a także uszkodzenia mechaniczne. Tabliczka wykonana z odpowiednich materiałów będzie bardziej na nie odporna, a to oznacza, że szybko nie ulegnie zniszczeniu.
  • Materiał – na rynku dostępne są tablice adresowe z różnych materiałów, np. z dibondu, pleksi czy płyty PCV. Trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne charakteryzują się też tablice aluminiowe. Ciekawym rozwiązaniem są tabliczki emaliowane, które mają nie tylko świetne właściwości, ale również świetnie się prezentują.
  • Estetyka – warto wybrać tabliczkę, która będzie dopasowana do ogólnej estetyki domu i będzie stanowić element dekoracyjny elewacji budynku.
  • Rozmiar i czytelność – tabliczka powinna być na tyle duża, by była widoczna z ulicy. Umieszczone na niej numery i napisy nie powinny sprawiać trudności w odczytaniu.
  • Lokalne regulacje – warto sprawdzić lokalne wytyczne. Niekiedy tabliczki muszą mieć zunifikowany wygląd. Zgodnie z przepisami organy jednostek samorządu terytorialnego mogą wprowadzić obowiązek umieszczania na tablicach nazwy miejscowości, dzielnicy, osiedla lub zespołu urbanistycznego.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Udostępnij: