Dlaczego warto stosować taśmy antypoślizgowe?

Dlaczego warto stosować taśmy antypoślizgowe?

12 maja 2022

Jak poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy? Na śliskich nawierzchniach warto stosować taśmy antypoślizgowe. Sprawdź, gdzie się sprawdzą i jakie mają zalety.

Taśmy samoprzylepne mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są m.in. w magazynach i na halach produkcyjnych do wyznaczania ciągów komunikacyjnych, stref czy miejsc specjalnego przeznaczenia. Stosowane są w miejscach pracy i w budynkach użyteczności publicznej do oznaczania różnych przeszkód takich jak np. stopnie, wystające elementy czy niskie stropy. W sklepach dostępne są także specjalne taśmy antypoślizgowe. Warto przyjrzeć się im bliżej. Stosując je, można w prosty i niedrogi sposób zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i innych osób korzystających z danej przestrzeni.

Czym charakteryzuje się taśma antypoślizgowa? W jaki sposób zapobiega upadkom?

Samoprzylepne taśmy antypoślizgowe wykonuje się ze specjalnego, wytrzymałego tworzywa pokrytego szorstką powłoką (powłokę może stanowić np. z tlenku glinu). Ziarnista budowa taśmy przypomina nieco papier ścierny. Chropowata warstwa  zapewnia dobrą przyczepność podeszwy do podłoża. Wysoki współczynnik tarcia powoduje, że na powierzchni oklejonej taką taśmą trudno się poślizgnąć.

Gdzie sprawdzą się taśmy antypoślizgowe?

Taśmy o chropowatej powierzchni sprawdzają się na wszelkiego rodzaju śliskich posadzkach, na których nietrudno o upadek. Wykorzystywane są m.in. w centrach handlowych, biurach, urzędach, szpitalach i przychodniach, szkołach, a także w przestrzeniach przemysłowych (podesty, rusztowania itp.). Antypoślizgowe pasy można przyklejać np. na posadzkach lub na schodach. Często wykleja się nimi szczeble drabin. Taśmy wykazują dużą odporność na niekorzystne czynniki (m.in. wilgoć, skrajnie niskie i wysokie temperatury), dlatego z powodzeniem można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków (np. na śliskich schodach prowadzących do wejścia budynku).

Zalety taśm antypoślizgowych

Stosowanie taśmy antypoślizgowych to prosty i tani sposób na zmniejszenie ryzyka nieszczęśliwych wypadków i ich następstwami. Z pozoru błahe poślizgnięcie i upadek mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Trzeba też pamiętać, że odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni należy do obowiązków pracodawców i właścicieli (bądź zarządców).

Samoprzylepne taśmy są wytrzymałe, odporne na ścieranie i bardzo łatwe w montażu. Wystarczy je nakleić na wybrany element lub powierzchnię. Mocny klej sprawia, że po aplikacji pozostaną na swoim miejscu, zabezpieczając przechodzące osoby przed poślizgnięciem.

Udostępnij: