Taśmy oznaczeniowe – rodzaje i zastosowanie

Taśmy oznaczeniowe – rodzaje i zastosowanie

15 czerwca 2023

Taśmy oznaczeniowe są wszechstronnym narzędziem umożlwiającym szybko i w prosty sposób wygrodzić i zabezpieczyć przestrzeń. Występują w różnych wariantach kolorystycznych,

Jakie są ich rodzaje i gdzie mogą być stosowane?

Taśmy zabezpieczające (wygrodzeniowe)

Taśmy zabezpieczające wykonane z tworzyw sztucznych są jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych rodzajów taśm oznaczeniowych. Stosowane są przede wszystkim w miejscach, gdzie konieczne jest tymczasowe wygrodzenie przestrzeni i ograniczenie dostępu do określonych miejsc. Mogą także służyć do wytyczania tras i kanalizowania ruchu pieszych. Są dość elastyczne i wytrzymałe, a także odporne na działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Taśmy oznaczeniowe samoprzylepne

Taśmy samoprzylepne mają na spodniej stronie warstwę kleju, co ułatwia korzystanie z nich. Często wykorzystywane są jako oznakowanie podłogowe, ale mogą być naklejane właściwie wszędzie, np. bezpośrednio na urządzenia techniczne, i na każdą równą powierzchnię, np. na metal, szkło, plastik itp. Taśmy mogą być stosowane m.in. do: wytyczania szlaków komunikacyjnych (szczególnie taśmy w biało-czerwone lub żółto-czarne pasy), wyznaczania stanowisk pracy, oznakowania miejsc składowania towarów. Nalepione na krawędzie schodów, niskie stropy, progi, i inne przeszkody świetnie sprawdzają się także jako oznakowanie ostrzegawcze.

Taśmy odblaskowe i fluorescencyjne

Taśmy odblaskowe, tak jak standardowe taśmy samoprzylepne, dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych (w pasy, jednolite) i mają podobne zastosowanie. Będą jednak lepszym wyborem w miejscach niedoświetlonych, o słabej widoczności. Taśmy wykorzystuje się m.in. do oznaczania przeszkód, takich jak np. progi, stopnie itp., sprawdzają się świetnie np. na parkingach.

Taśmy oznaczniowe fluorescencyjne, ze względu na ich właściwości, stosuje się do oznakowania dróg ewakuacyjnych. Specjalny materiał, którymi pokryte są taśmy, sprawia, że świecą one w ciemności. Dzięki taśmom możliwa jest sprawniejsza i bezpieczniejsza ewakuacja.

Taśmy oznaczeniowe antypoślizgowe

Samoprzylepne taśmy antypoślizgowe pokryte są specjalną warstwą o wysokim współczynniku tarcia. Zwiększają przyczepność do podłoża, co pozwala zminimalizować ryzyko wypadków. Sprawdzają się w zakładach pracy, w biurowcach i w miejscach publicznych, np. w urzędach, przychodniach, w galeriach handlowych itp. Naklejane są na posadzki i na krawędzie schodów. Mogą być stosowane do zabezpieczania śliskich powierzchni wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Udostępnij: