Czy można wejść z psem do lasu?

Czy można wejść z psem do lasu?

24 czerwca 2022

Sprawdź, czy można wejść z psem do lasu.

Czy można wejść z psem do lasu – przepisy

Prawo nie zakazuje wchodzenia z psem do lasu. Art. 30 Ustawy o lasach wskazuje jednak, że w lasach zabrania się puszczania psów luzem. Jest to wykroczenie. Mówi o tym  art. 166 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym, kto w lesie luzem puszcza psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany. Stwierdzenie „luzem” budzi wiele wątpliwości. Czy jest tożsame z puszczaniem psa bez smyczy?

Dlaczego na spacerze po lesie warto mieć psa na smyczy?

Chociaż przepisy nie mówią wprost o konieczności trzymania psa na smyczy, ze względów bezpieczeństwa na spacerze po lesie warto, aby pies był na niej prowadzony.

Pies puszczony luzem może zgubić się, wybiec na drogę, po której poruszają się samochody, zaplątać się we wnyki, czy znaleźć i zjeść padlinę. Zagrożenie stwarzają napotkane zwierzęta, takie jak np. dziki czy lisy, które przestraszone mogą zaatakować psa. Oprócz tego pies jest zagrożeniem dla zwierzyny zamieszkującej las – może ją np. przepłoszyć lub zaatakować.

Warto również pamiętać, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego może podjąć działania zapobiegające wałęsaniu się psów na terenie obwodu poprzez pouczenie właściciela psa o obowiązku sprawowania kontroli nad zwierzęciem lub odłowienie psa i dostarczenie go właścicielowi, a jeżeli ustalenie tej osoby nie jest możliwe dostarczenie do schroniska dla zwierząt (odłowienie i dostarczenie odbywa się na koszt właściciela).

Zakaz wstępu do lasu z psem – parki narodowe i rezerwaty

Zgodnie z art. 15 Ustawy o ochronie przyrody w parkach narodowych oraz w rezerwatach zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem:

  • miejsc wyznaczonych w planie ochrony,
  • psów pasterskich,
  • psów asystujących.

Niektóre parki narodowe umożliwiają spacer z psem – na smyczy (lub na smyczy i w kagańcu) po wyznaczonych ścieżkach. Informacje o tym przeważnie dostępne są na stronach internetowych parków.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: