Zakaz sprzedaży napojów energetycznych – oznakowanie

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych – oznakowanie

14 marca 2024

Od 1 stycznia 2024 r. w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetycznych nieletnim. Sprawdzamy, o jakie napoje chodzi i w jakich miejscach nie mogą być sprzedawane. Podpowiadamy także, jakie tabliczki sklepowe mogą być przydatne w związku z nowymi przepisami.

Napoje energetyczne w świetle ustawy

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia został wprowadzony na mocy nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym. Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw precyzuje, czym są napoje energetyczne objęte tym zakazem. Zgodnie z jej zapisami napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny to wyrób w postaci napoju będący środkiem spożywczym (ujęty w PKWiU w klasie 10.89 oraz w dziale 11), w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nim naturalnie. W związku z tym zakaz nie dotyczy np. sprzedaży kawy, w której to kofeina występuje naturalnie.

Gdzie obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetycznych?

Napoje z dodatkiem z dodatkiem kofeiny lub tauryny nie mogą być sprzedawane:

  • na terenie szkół (podstawowych i ponadpodstawowych) oraz innych jednostek systemu oświaty, wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2026 r. – Prawo oświatowe (to m.in. placówki kształcenia ustawicznego, szkolne schroniska młodzieżowe, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego),
  • w automatach.

Zgodnie z ustawą, jeśli sprzedawca ma wątpliwości co do pełnoletności kupującego, może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego. Za złamanie zakazu sprzedaży energetyków nieletnim grozi grzywna do 2000 zł.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych nieletnim – oznakowanie

Chociaż przepisy nie nakładają obowiązku umieszczania tabliczek informujących o zakazie sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia, warto zaopatrzyć się w odpowiednie oznakowanie. Można postawić np. na uniwersalne znaki zakazu BHP, typowe tabliczki sklepowe czy znaki realistyczne. Najważniejsze, by wyraźnie wskazywały o obowiązujących regulacjach. Tabliczki sprawdzą się w sklepach, na stoiskach gastronomicznych, np. podczas imprez plenerowych, w punktach gastronomicznych, a także w innych miejscach, w których dostępne są napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: