Zasady użycia gaśnicy krok po kroku

Zasady użycia gaśnicy krok po kroku

9 kwietnia 2017

Posiadanie gaśnicy to obowiązek każdego właściciela obiektów budowlanych, zarówno mieszkalnych jak i wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże samo posiadanie gaśnicy może okazać się niewystarczające, jeśli nie będziemy znali zasad ich właściwego stosowania. Podręczny sprzęt gaśniczy jest wykorzystywany przede wszystkim w zarodku powstania pożaru.

Rodzaje gaśnic

Gaśnice dzieli się głównie ze względu na rodzaj gaszonego przez nich materiału i oznaczone są odpowiednimi literami: A, B, C, D, E. Najważniejsze aspekty używania podręcznego sprzętu gaśniczego przedstawione są w poniższych punktach:

  • Środek gaśniczy wydobywający się z gaśnicy należy kierować na palące się obiekty od strony zewnętrznej i zbliżać się do ich środka.
  • W przypadku pionowego ustawienia przedmiotów gaszenie powinno się rozpocząć od góry i przesuwać równomiernie w dół.
  • Oraz co najważniejsze należy wykorzystywać gaśnice przeznaczone do gaszenia pożarów należących do właściwej grupy.

Używanie gaśnic według ich rodzaju i zastosowania

Poniżej opisane zostały poszczególne rodzaje gaśnic i najważniejsze cechy charakterystyczne związane z ich stosowaniem. Podział został przygotowany ze względu na substancję, którymi zostały one wypełnione:

  1. Gaśnice wodno-pianowe – zbudowane są jako zbiornik cylindryczny wypełniony wodnym roztworem środka pianotwórczego oraz wyposażone w zbiornik z gazem napędowym zaopatrzonym w zbijak. W trakcie gaszenia pożaru tego typu gaśnicą należy na samym początku zerwać plombę zabezpieczającą i wcisnąć zbijak w celu skierowania substancji w kierunku gaszonej powierzchni. Gaśnica ta pracuje prawidłowo jedynie w pozycji pionowej.
  2. Gaśnice proszkowe. Mają również postać cylindrycznego zbiornika zaopatrzonego w dźwignię uruchamiającą zawór. Proszek będący środkiem gaśniczym jest wyrzucany z gaśnicy przez specjalną dyszę lub wężyk przy pomocy gazu obojętnego, którym może być azot lub dwutlenek węgla. W przypadku chęci wykorzystania gaśnicy w miejscu pożaru, konieczne jest zerwanie plomby zabezpieczającej i skierowanie proszku w kierunku gaszonych przedmiotów lub powierzchni. Jej działanie może być przerwane w każdym momencie po zwolnieniu dźwigni uruchamiającej. Gaśnicę należy stosować w pozycji pionowej. Ten rodzaj często możemy spotkać w samochodach osobowych.
  3. Gaśnice śniegowe swoją budową przypominają dwie wyżej przedstawione – mają zbiornik cylindryczny zaopatrzony w zawór i wężyk z dyszą wylotową. Do gaszenia wykorzystywany jest dwutlenek węgla znajdujący się w zbiorniku, który po wydostania się z gaśnicy powoduje obniżenie temperatury do -80 st. C. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, przy chęci użycia gaśnicy w miejscu pożaru, należy zerwać plombę zabezpieczającą, uruchomić zawór i skierować strumień gaśniczy w kierunku gaszonych powierzchni. Działanie gaśnicy można przerwać w każdym momencie po zamknięciu jej zaworu. Gaśnicy tego typu nie należy stosować do gaszenia palącej się na człowieku odzieży. Opisana gaśnica powinna być zawsze stosowana w pozycji pionowej, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia i ujemnego wpływu na gaszone przedmioty. Dodatkowo ze względu na bardzo niską temperaturę należy unikać kontaktu z rozprężonym dwutlenkiem węgla, a samej gaśnicy nie powinno się trzymać w pobliżu żadnych źródeł ciepła.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Zasady użycia gaśnic

Na każdej gaśnicy powinna być również odpowiednia nalepka z zasadami użytkowania (z takimi informacjami jak np.: jak uruchomić gaśnicę proszkową, prawidłowa kolejność podczas używania gaśnicy to…, aby uruchomić gaśnicę proszkową 6 kg, należy…

Dostępnych jest kilka rodzajów tego typu etykiet – można je zobaczyć w naszej kategorii dedykowanej naklejkom na gaśnice

Istnieje również wiele innych aspektów, o których należy pamiętać używając podręczny sprzęt gaśniczy i są one takie same dla każdego wyżej przedstawionego rodzaju. Warto pamiętać o podchodzeniu do pożaru zgodnie z kierunkiem wiatru w celu uniknięcia podmuchu ognia. Z kolei już po zakończeniu gaszenia, warto jeszcze przez pewien okres czasu dozorować miejsce pogorzeliska, aby nie doszło do ponownego zapłonu.

Daniel Kudełka

Merytoryczna i techniczna opieka nad blogiem znakowo.pl :)
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: