Znaki z czaszką – kiedy są stosowane i jakie mają znaczenie?

Znaki z czaszką – kiedy są stosowane i jakie mają znaczenie?

23 listopada 2023

Piktogram z czaszką stosowany jest w różnego typu znakach. Przyglądamy się im bliżej. Sprawdzamy, kiedy stosuje się znaki z czaszką, jakie są ich rodzaje i co oznaczają.

Znaki ostrzegawcze BHP

Znaki BHP stosuje się, aby w prosty i czytelny sposób przekazywać istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa, np. w miejscu pracy. Wśród nich znajdziemy znaki z czaszką. Należą one do grupy znaków ostrzegawczych, czyli wskazujących na występujące w danym miejscu niebezpieczeństwo. Znaki z czaszką używane są do ostrzegania przed niebezpieczeństwem związanym z chemikaliami, np. truciznami, substancjami toksycznymi, substancjami rakotwórczymi.

Znaki ostrzegawcze mają trójkątny kształt. W czarnej obwódce, na żółtym tle przedstawiony jest piktogram symbolizujący zagrożenie – w tym wypadku jest to czaszka z piszczelami. Znaki z czaszką mogą występować również z opisem. Wówczas pod piktogramem znajduje się krótki napis, precyzujący rodzaj zagrożenia.

Znaki z czaszką – piktogramy CLP

Piktogramy CLP są ważnym elementem oznakowania stwarzających zagrożenie substancji chemicznych i mieszanin. Można się z nimi spotkać np. na opakowaniach chemikaliów, takich jak detergenty, farby, rozpuszczalniki itp. Wśród 9 piktogramów CLP znajduje się również znak z czaszką – GHS06.

Piktogramy mają kształt kwadratu ustawionego na wierzchołku. W czerwonej obwódce, na białym tle znajduje się czarny piktogram – w przypadku piktogramu GHS06 jest to czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami.

Symbol czaszki i skrzyżowanymi piszczelami stosuje się do oznakowania substancji stwarzających zagrożenie dla zdrowia, zakwalifikowanych do klasy zagrożenia toksyczność ostra (droga pokarmowa, po naniesieniu na skórę, po narażeniu inhalacyjnym; kategorie zagrożeń 1, 2, 3).

Znaki z czaszką w transporcie ADR

Znaki ADR są ważnym elementem oznakowania jednostek przewożących niebezpieczne chemikalia. Odpowiednie oznakowanie pozwala zidentyfikować rodzaj niebezpiecznej substancji i to, jakie stwarza zagrożenia. Jeśli dojdzie do wypadku lub awarii, służby ratownicze mogą dzięki nim podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Znaki z czaszką stosuje się do oznakowania substancji:

  • klasy 2 (gazy), podklasy nr 2.3 (gazy trujące),
  • klasy 6, podklasy nr 6.1 (materiały trujące).

Obie naklejki ADR mają kształt kwadratu ustawionego na wierzchołku. W górnym wierzchołku znajduje się piktogram (czaszka z piszczelami), natomiast w dolnym – numer klasy.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: