Lustra poprawiające widoczność – rodzaje

Lustra poprawiające widoczność – rodzaje

19 kwietnia 2023

Lustra drogowe, magazynowe i sferyczne zwiększają pole widzenia, eliminują martwe pola, pozwalają na obserwację większego obszaru. Jakie lustra poprawiające widoczność dostępne są na rynku i jakie wybrać, by poprawić bezpieczeństwo?

Rodzaje luster poprawiających widoczność

Lustra poprawiające widoczność stosuje się w różnych miejscach, m.in. w sklepach, magazynach, na halach produkcyjnych. Montaż lustra to prosty i stosunkowo niedrogi sposób, by poprawić w danym miejscu widoczność i bezpieczeństwo.

Lustra drogowe U-18

Lustra drogowe stosuje się w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Umieszcza się je w miejscach, gdzie znajdujące się przy drodze obiekty (np. budynki, drzewa, słupy) ograniczają kierowcom widoczność, co zwiększa ryzyko kolizji.

Lustra drogowe występują w dwóch odmianach:

  • lustra okrągłe U-18a,
  • lustra prostokątne U-18b.

Stosuje się je m.in. na skrzyżowaniach o ograniczonej widoczności, na parkingach, na wyjazdach z posesji, przystankach komunikacji zbiorowej usytuowanych na łukach dróg. Bardzo często wykorzystuje się je do poprawy bezpieczeństwa na drogach wewnętrznych.

Lustra antykradzieżowe sklepowe i lustra magazynowe

Lustra poprawiające widoczność często montuje się w sklepach i w magazynach. Lustra zapewniają lepszą widoczność obszarów, które są trudno dostępne i które trudno obserwować. W takich miejscach jak sklepy, punkty usługowe itp. pozwalają na dyskretną obserwację klientów, minimalizują ryzyko kradzieży czy aktów wandalizmu. W magazynach umieszczane są m.in. w miejscach wyładunku towarów i na drogach komunikacyjnych. Lepsza widoczność to mniejsze ryzyko kolizji i wypadków.

Lustra sferyczne

Lustra sferyczne to rodzaj luster o zakrzywionej powierzchni, w kształcie wycinka kuli – może to być 1/2, ¼ lub 1/8 kuli. Montowane są w alejkach i na drogach komunikacyjnych, szczególnie w takich miejscach jak magazyny i hale produkcyjne, po których poruszają się maszyny transportowe. Dzięki nim możliwa jest obserwacja większej powierzchni z jednego punktu.

Lustra poprawiające widoczność – z czego może być wykonane?

Wybierając lustra poprawiające widoczność, warto wziąć pod uwagę, z jakich materiałów są wykonane. Najczęściej do ich wyrobu stosuje się tworzywa sztuczne – akryl lub poliwęglan. W odróżnieniu od szklanych luster są one bardziej wytrzymałe, mniej podatne na stłuczenia i znacznie lżejsze. Dobrym wyborem jest lustro akrylowe. Zapewnia dobrą jakość odbitego obrazu, jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków  atmosferycznych, a przy tym jest stosunkowo niedrogie. Lustra poliwęglanowe są bardziej wytrzymałe od akrylowych, ale jednocześnie nieco droższe. Sprawdzą się w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia, akty wandalizmu itp.

Udostępnij: