
Niebezpieczeństwo upadku – znaki ostrzegawcze BHP
Znaki ostrzegawcze BHP wskazują na to, że w danym miejscu występuje określone zagrożenie. Jakie stosuje się, by zasygnalizować niebezpieczeństwo upadku? Gdzie powinno się stosować takie znaki BHP i jakie mogą mieć formy?
Znaki BHP w miejscu pracy
Poślizgnięcia, potknięcia i upadki mogą skutkować urazami, a nawet poważniejszymi obrażeniami. Czytelna identyfikacja miejsc nie bezpiecznych jest niezwykle ważna dla ochrony zdrowia i życia pracowników, a także innych osób przebywających na terenie zakładu pracy lub obiektu. Stosowanie oznakowania jest wymagane przez przepisy. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów BHP miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla pracowników, powinny być oznakowane odpowiednimi barwami lub znakami bezpieczeństwa. W załączniku nr 1 do tego rozporządzenia (Szczegółowe zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa) znajduje się następujący zapis: Miejsca, w których istnieje ryzyko upadku lub kolizji z przeszkodami, powinny być na stałe oznaczone barwą bezpieczeństwa lub znakiem bezpieczeństwa.
Niebezpieczeństwo upadku, potknięcia, poślizgnięcia – oznakowanie
Znaki ostrzegawcze BHP są łatwe do rozpoznania. To znaki w kształcie trójkąta, mają żółte tło oraz czarną obwódkę. Na żółtym tle znajduje się czarny piktogram reprezentujący określone zagrożenie. Znaki bezpieczeństwa są projektowane zgodnie ze standardami określonymi w międzynarodowych normach, co gwarantuje czytelność, zrozumiałość i skuteczność przekazu dla wszystkich użytkowników. Jakie znaki ostrzegawcze BHP stosuje się najczęściej w kontekście zapobiegania upadkom?
- Niebezpieczeństwo upadku (ostrzeżenie przed spadnięciem/upadkiem) – może ostrzegać przed ryzykiem spadnięcia z krawędzi lub z wysokości.
- Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem potknięcia się – sygnalizuje o przeszkodach na drodze komunikacyjnej, spowodowanych np. nierówną lub uszkodzoną nawierzchniach, obecnością wystających progów.



- Ostrzeżenie przed śliską powierzchnią – ostrzega przed ryzykiem poślizgnięcia się, np. po myciu podług, ze względu na rodzaj nawierzchni lub znajdujące się na podłodze ciecze.
- Ostrzeżenie przed stopniem – ostrzega przed możliwością potknięcia się i upadku z powodu różnicy poziomów.



Jakie formy mogą mieć znaki ostrzegające przed niebezpieczeństwem upadku?
Znaki BHP „niebezpieczeństwo upadku” dostępne są na różnych podłożach. Najpopularniejsze są tradycyjne tabliczki na płytce PCV. Znaki na płycie PCV są lekkie, trwałe, odporne na zabrudzenia i na działanie czynników atmosferycznych (promieniowanie UV, wahania temperatur, opady) – mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków. Do oznakowania sprawdzają się też znaki na folii samoprzylepnej. Naklejki dobrze sprawdzają się w różnych warunkach i nie wymagają skomplikowanego montażu – wystarczy nalepić znak w odpowiednim miejscu. Dobrym rozwiązaniem mogą być również znaki podłogowe. Dostępne są w trzech klasach odporności na ścieranie (w zależności od rodzaju i natężenia ruchu w danym miejscu). Mogą być naklejane nie tylko na podłogi, ale też na inne płaskie powierzchnie, np. na maszyny. Znaki ostrzegawcze mogą być również umieszczane na potykaczach. Takie oznakowanie sprawdzi się szczególnie w strefach tymczasowo niebezpiecznych (np. w trakcie remontu, po wycieku cieczy itp.).



Chociaż znaki BHP są łatwe do odczytania, czasem występują w wersji z opisem. Krótki komunikat tekstowy doprecyzowuje znaczenie znaku.



Niebezpieczeństwo upadku – zastosowanie taśm ostrzegawczych
Zgodnie z przepisami miejsca, do których pracownicy mają dostęp podczas pracy, a w których istnieje ryzyko upadku, kolizji z przeszkodami lub spadania przedmiotów, powinny być oznakowane skośnymi pasami – na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi. Do oznakowania świetnie sprawdzają się samoprzylepne taśmy ostrzegawcze i taśmy antypoślizgowe. Można je przykleić np. na wystające przeszkody czy stopnie.
Niebezpieczeństwo upadku: oznakowanie – FAQ



Nie, można stosować znaki ostrzegawcze bez opisu. Znaki z opisem zalecane są w miejscach, w których piktogram może być niejednoznaczny dla wszystkich użytkowników. Tekst precyzuje rodzaj zagrożenia.
Znaki BHP należy stosować wszędzie, gdzie występuje zagrożenie, którego nie można wyeliminować środkami ochrony zbiorowej lub innymi środkami stosowanymi w organizacji pracy. Znaki ostrzegające przed upadkiem powinny być umieszczone w widocznych miejscach, w pobliżu stref ryzyka (np. krawędzie, rusztowania, schody).
Znak sygnalizuje, że w danym miejscu istnieje ryzyko upadku (upadku z wysokości, potknięcia się, poślizgnięcia się), w związku z czym należy zachować ostrożność.