Organizacja i zabezpieczenie przestrzeni magazynowej

Organizacja i zabezpieczenie przestrzeni magazynowej

8 lutego 2024

Organizacja i zabezpieczenie przestrzeni magazynowej. Pięć przydatnych elementów wyposażenia, o których warto pamiętać.

Bezpieczna i dobrze zorganizowana przestrzeń to nie tylko fundament dla sprawnego funkcjonowania magazynu, ale dla bezpieczeństwa pracowników – odpowiednie wyposażenie i zabezpieczenia minimalizują ryzyko wypadków.

Znaki BHP

Poprawnie używane znaki BHP przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na terenie magazynu. Warto pamiętać, że ich stosowanie regulowane jest przez przepisy. Znaki, w zależności od rodzaju, pełnią różne funkcje:

  • oznaczają drogi ewakuacyjne,
  • wskazują lokalizację sprzętu ppoż.,
  • wskazują lokalizację sprzętu ratunkowego i medycznego,
  • ostrzegają przed występującymi lub potencjalnymi zagrożeniami,
  • zawierają instrukcje i zalecenia dotyczące bezpiecznego zachowania,
  • wskazują, jakie czynności są zabronione.

Znaki BHP mogą mieć formę tradycyjnych tabliczek, naklejek lub naklejek podłogowych.

Oznaczniki pól odkładczych

Oznaczniki pól odkładczych pomagają w identyfikacji obszarów przeznaczonych do tymczasowego składowania towarów. Ich oznakowanie sprzyja lepszej organizacji przestrzeni, pomaga w załadunki i wyładunku, pomaga w szybkiej identyfikacji produktów i umożliwia sprawdzenie, czy transport jest kompletny. Do oznakowania takich stref można stosować np. wygodne i proste w użyciu naklejki pól odkładczych.

Taśmy ostrzegawcze

Przy organizacji i zabezpieczaniu przestrzeni magazynowych sprawdzają się taśmy odgradzające i podłogowe. Taśmy odgradzające służą przede wszystkim do tymczasowego oznakowania i wygradzania przestrzeni wyłączonych z użytku, poszczególnych stref czy miejsc, w których występuje zagrożenie (np. podczas remontów, prac konserwacyjnych itp.). Innym rodzajem taśm ostrzegawczych są taśmy samoprzylepne. Te świetnie sprawdzają się m.in. do wyznaczania ciągów komunikacyjnych, a także oznaczania progów, stopni czy niskich stropów.

Odbojnice przemysłowe

Odbojnice przemysłowe wykorzystuje się w celu zabezpieczenia ścian, kolumn i elementów infrastruktury magazynu (np. regałów itp.) przed przypadkowymi uderzeniami wózków widłowych i innych maszyn transportowych. Chronią infrastrukturę, stanowiąc fizyczną przeszkodę, a ponieważ mają kontrastowe barwy, ułatwiają szybszą identyfikację różnych elementów, przed którymi są ustawione.

Profile piankowe

W kontekście zabezpieczenia przestrzeni magazynowej warto wspomnieć również o elastycznych profilach piankowych. Stanowią skuteczne zabezpieczenie ostrych krawędzi czy wystających elementów, o które łatwo się uderzyć, potknąć itp. Profile chronią pracowników przed urazami w razie przypadkowego kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi elementami.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: