Dlaczego warto stosować piktogramy informacyjne do oznakowania przestrzeni?

Dlaczego warto stosować piktogramy informacyjne do oznakowania przestrzeni?

22 lutego 2024

Piktogramy informacyjne stosowane są do oznakowania różnego rodzaju przestrzeni. Jakie mają zalety i dlaczego warto stosować tabliczki i naklejki z minimalistycznymi symbolami graficznymi?

Dlaczego odpowiednie oznakowanie przestrzeni jest ważne?

Właściwe oznakowanie przestrzeni pozwala przekazywać klarowne komunikaty i może być istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo użytkowników. Znaki informują o nakazach i zakazach, ostrzegają przed zagrożeniami, ułatwiają orientację i korzystanie z przestrzeni.

Do oznakowanie przestrzeni publicznych, miejsc pracy itp. wykorzystuje się różnego rodzaju znaki. Są to m.in.:

Czym charakteryzują się piktogramy informacyjne?

Biało-niebieskie piktogramy informacyjne charakteryzują się prostotą i zwięzłością przekazu. Znajdujące się na tego typu znakach minimalistyczne grafiki lub symbole reprezentują pojęcia, czynności, ostrzeżenia itp. Ich głównym celem jest szybkie przekazywanie konkretnych informacji bez konieczności korzystania z tekstu, niemniej można spotkać się także z piktogramami z opisem (zwięzły komunikat pod obrazkiem precyzuje znaczenie znaku). Gdzie stosuje się piktogramy informacyjne? Piktogramy informacyjne są łatwe do odczytania, dlatego są powszechnie stosowane w miejscach, gdzie istnieje potrzeba przekazania pewnych informacji w sposób klarowny i uniwersalny. Sprawdzają się w przestrzeni publicznej, wykorzystywane są w takich miejscach jak szpitale i przychodnie, lotniska i dworce, tereny rekreacyjne, różnego rodzaju instytucje (np. biblioteki, muzea) i nie tylko. Piktogramy przekazują różne informacje. Mogą np. wskazywać na obowiązujące w danym miejscu zasady zachowania lub wskazywać lokalizację różnych punktów, usług, udogodnień, toalet, szatni itp.

Piktogramy informacyjne – dlaczego warto je stosować?

Żadne przepisy nie nakładają obowiązku stosowanie piktogramów informacyjnych. Dlaczego zatem warto je stosować? Mają one uniwersalny charakter. Proste grafiki sprawiają, że piktogramy informacyjne są łatwe do odczytania i zrozumiałe dla różnych grup odbiorców – niezależnie od tego, jakim językiem się posługują. Takie znaki pozwalają na przekazywanie informacji w sposób klarowny i uporządkowany, a jasne komunikaty ułatwiają poruszanie się po danej przestrzeni i sprawiają, że jest ona bardziej przyjazna dla użytkowników.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: