Szablony znaków poziomych – prosty sposób na malowanie znaków drogowych i nie tylko

Szablony znaków poziomych – prosty sposób na malowanie znaków drogowych i nie tylko

1 lutego 2024

Szablony znaków poziomych są powszechnie wykorzystywane do nanoszenia oznakowania na drogach, placach itp. Dzięki nim malowanie znaków jest znacznie prostsze, a naniesione w ten sposób znaki są czytelne i odpowiednio spełniają swoje funkcje.

 Wykorzystanie szablonów

Do oznakowania poziomego często wykorzystuje się naklejki podłogowe. Stanowią proste i praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o oznakowanie wewnątrz pomieszczeń. Innym sposobem aplikacji znaków jest ich malowanie – w takim przypadku bardzo przydają się specjalne szablony. Dzięki nim można łatwo, szybko i precyzyjnie nanosić odpowiednie wzory na różnego rodzaje nawierzchnie (np. na asfalt, beton, kostkę brukową czy posadzki z tworzyw sztucznych). Szablony wykorzystuje się m.in. do nanoszenia znaków poziomych w takich miejscach jak:

  • drogi publiczne,
  • ścieżki rowerowe i ścieżki pieszo-rowerowe,
  • drogi wewnętrzne (osiedlowe, wewnątrzzakładowe),
  • parkingi i place,
  • boiska sportowe i tereny rekreacyjne,
  • tereny przemysłowe.

Szablony znaków poziomych drogowych

Umieszczane na nawierzchniach dróg znaki poziome występują w postaci linii (podłużnych i poprzecznych), strzałek, napisów i symboli. Do oznakowania stosuje się również punktowe elementy odblaskowe. Niektóre znaki, w tym przede wszystkim linie podłużne, maluje się przy użyciu odpowiednich urządzeń, np. specjalnie przeznaczonych do tego wózków. Do nanoszenia innych stosuje się szablony.

Ponieważ oznakowanie na drogach publicznych musi spełniać określone wymagania, konieczne jest stosowanie szablonów, które pozwalają nanosić znaki zgodne z normami, o odpowiednich kształtach, wymiarach i proporcjach.

Inne szablony znaków poziomych

W różnych miejscach można spotkać się z rozmaitym oznakowaniem poziomym. Namalowane znaki pełnią funkcje informacyjne, ułatwiają poruszanie się, wpływają na bezpieczeństwo. W odróżnieniu od znaków stosowanych na drogach publicznych nie mszą one spełniać restrykcyjnych wymagań, dotyczących np. kształtu czy wymiarów. Do oznakowania używa się jednak szablonów umożliwiających nanoszenie piktogramów, napisów itp., które są czytelne i łatwe do zrozumienia.

Do oznakowania przestrzeni stosuje się m.in.

  • szablony umożliwiające nanoszenie napisów (np. zakaz wjazdu, zakaz parkowania, wjazd/wyjazd, droga pożarowa),
  • szablony znaków wskazujących na występujące ograniczenia prędkości,
  • szablony strzałek (np. odpowiadające znakom zakazu C-2, C-4 itp.),
  • szablony odwzorowujące piktogramy BHP.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: