Szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami

Szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami

14 czerwca 2021

W jaki sposób powinno wyglądać szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami?

Szkolenie okresowe pracodawców – cel

Szkolenie ma na celu zaktualizowanie i uzupełnienie wiedzy oraz umiejętności w szczególności z zakresu:

  • oceny zagrożeń występujących w procesach pracy oraz ryzyka związanego z tymi zagrożeniami;
  • kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy;
  • ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą.

Dla kogo?

Szkolenie przeznaczone jest dla:

  • pracodawców, w tym osób kierujących przedsiębiorstwami państwowymi, spółkami, zakładami prywatnymi, urzędami, spółdzielniami;
  • innych osób kierujących pracownikami (m.in. mistrzów, brygadzistów, kierowników wydziału).

Szkolenie okresowe pracodawców – program ramowy

  1. Wybrane regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące BHP, z omówieniem źródeł prawa międzynarodowego (dyrektyw WE, konwencji MOP):
  2. Aktualne przepisy (z uwzględnieniem zmian), w tym dotyczące:
    1. obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpowiedzialności za naruszenie przepisów i zasad BHP;
    1. ochrony pracy kobiet i młodocianych;
    1. profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami;
    1. szkolenia w zakresie BHP;
    1. organizacji nadzoru i kontroli warunków pracy.
  3. Problemy związane z interpretacją niektórych przepisów.
  4. Identyfikacja, analiza i ocena zagrożeń czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, uciążliwymi i  niebezpiecznymi oraz ocena ryzyka związanego z tymi zagrożeniami.
  • Organizacja i metody kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, z uwzględnieniem stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe; zarządzanie BHP.
  • Analiza okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związana z nimi profilaktyka. Omówienie przyczyn charakterystycznych wypadków przy pracy (ze szczególnym uwzględnieniem wypadków powstałych na skutek niewłaściwej organizacji pracy) oraz związanej z nimi profilaktyki.
  • Organizacja i metodyka szkolenia w zakresie BHP (z uwzględnieniem metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego) oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań pracowników w procesach pracy.
  • Zasady postpowania w razie wypadku w czasie pracy i w sytuacjach zagrożeń (np. pożaru, awarii), w tym zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
  • Skutki ekonomiczne niewłaściwych warunków pracy (np. świadczenia z tytułu warunków pracy, składka na ubezpieczenia społeczne pracowników).
  • Problemy ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska naturalnego.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: