
Zespół powypadkowy – zadania i obowiązki
Według danych GUS w 2018 roku zgłoszono 84304 osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy. Wypadki przy pracy klasyfikuje się m.in. wg wydarzeń je powodujących, przyczyn, czynności wykonywanych przez poszkodowanego w chwili wypadku, a także umiejscowienia urazu. Kto tworzy zespół powypadkowy i jakie są zadania takiego zespołu?
Pracownik, który uległ wypadkowi, jeśli pozwala na to jego stan zdrowia, powinien niezwłocznie poinformować o zdarzeniu swojego przełożonego. Do czasu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób wykluczający:
- dopuszczenie do miejsca wypadku osób niepowołanych;
- uruchamianie bez koniecznej potrzeby maszyn i innych urządzeń technicznych, które w związku z wypadkiem zostały wstrzymane;
- dokonywanie zmiany położenia maszyn i innych urządzeń technicznych oraz zmiany położenia innych przedmiotów, które spowodowały wypadek lub pozwalają odtworzyć jego okoliczność.



Wypadki przy pracy – okoliczności i przyczyny
Zespół powypadkowy
Okoliczności i przyczyny wypadku ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy. W jego skład wchodzą: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy.
Brak służy bezpieczeństwa i higieny pracy
Jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy, to w skład zespołu powypadkowego wchodzi pracodawca lub pracownik, któremu pracodawca powierzył wykonywanie takich zadań lub specjalista spoza zakładu pracy.
Brak społecznego inspektora pracy
Jeśli u pracodawcy nie działa społeczna inspekcja pracy, to w skład zespołu powypadkowego wchodzi przedstawiciel pracowników, który posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie BHP.



W przypadku, gdy pracodawca nie może dopełnić obowiązku utworzenia zespołu powypadkowego w składzie dwuosobowym, ze względu na małą liczbę zatrudnionych, okoliczności i przyczyny wypadku ustala zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi pracodawca oraz specjalista spoza zakładu pracy.
Zespół powypadkowy – zadania
Niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku zespół powypadkowy zobowiązany jest przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Do obowiązku zespołu należy w szczególności:
- Dokonanie oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych oraz zbadanie warunków wykonywania pracy i innych okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku;
- Jeżeli jest to konieczne – sporządzenie szkicu lub wykonanie fotografii miejsca wypadku;
- Wysłuchanie wyjaśnień poszkodowanego – jeśli pozwala na to jego stan zdrowia;



- Zebranie informacji dotyczących wypadku od świadków wypadku;
- Zasięgnięcie opinii lekarza, a w razie potrzeby również innych specjalistów (w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku);
- Zebranie innych dowodów dotyczących wypadku;
- Dokonanie pranej kwalifikacji wypadku;
- Określenie środków profilaktycznych oraz wniosków, w szczególności wynikających z oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy, na którym wystąpił wypadek.