Znaki ostrzegawcze BHP wskazujące na zagrożenia chemiczne w pracy

Znaki ostrzegawcze BHP wskazujące na zagrożenia chemiczne w pracy

14 marca 2022

Znaki ostrzegawcze BHP stosuje się, aby ostrzec pracowników przed konkretnymi zagrożeniami występującymi w danym miejscu. Jakie tablice wskazują na zagrożenia chemiczne w pracy?

Obowiązek stosowania znaków BHP

Obowiązek stosowania odpowiednich znaków BHP w zakładach pracy wynika z zapisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Tablice konieczne są w miejscach, w których występują zagrożenia dla pracowników. Zagrożenie mogą stanowić m.in. substancje lub mieszaniny chemiczne. Oznakowanie zgodne z Polskimi Normami powinno być dobrze widoczne. Znaki umieszcza się w miejscu lub w najbliższym otoczeniu określonego zagrożenia. W przypadku ogólnego zagrożenia należy je umieszczać przy wejściu na teren, na którym występuje zagrożenie.

Zagrożenia chemiczne w pracy

Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2004 r. zagrożenie czynnikiem chemicznym to swoista właściwość takiego czynnika, która może potencjalnie spowodować szkodę. Kontakt z substancją może np. spowodować oparzenie, zatrucie lub wywoływać choroby przewlekłe. Praca z udziałem czynnika chemicznego to natomiast każda praca, w której stosuje się czynnik chemiczny w jakimkolwiek procesie (włączając w to takie działania jak np. jego wytwarzanie, transport, przechowywanie). Jeśli na organizm pracownika oddziałuje czynnik chemiczny występujący na stanowisku pracy, mówimy o narażeniu zawodowym na czynnik chemiczny.

Substancje i mieszaniny chemiczne można klasyfikować w dwojaki sposób:

  • ze względu na sposób wchłaniania do organizmu – przez drogi oddechowe, skórę i błony śluzowe, przewód pokarmowy.
  • ze względu na sposób oddziaływania – toksyczne, drażniące, uczulające, mutagenne, rakotwórcze, działające szkodliwie na funkcje rozrodcze.

Znaki ostrzegawcze wskazujące na zagrożenia chemiczne w pracy

Przykładowe znaki ostrzegawcze ostrzegające przed substancjami chemicznymi:

  • ostrzeżenie przed substancjami żrącymi,
  • ostrzeżenie przed materiałami toksycznymi,
  • substancja szkodliwa lub drażniąca.

Znaki ostrzegawcze BHP mogą występować również w wersji z opisem. Na tablicy, oprócz piktogramu, znajduje się napis doprecyzowujący jego znaczenie (może np. wskazywać na konkretną substancję lub sposób jej oddziaływania). Przykładowe znaki BHP z opisem:

  • czynnik rakotwórczy,
  • trucizna,
  • wodorotlenek sodu.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: