Barierki BHP a rodzaje, ceny i wymagania – jak zapewnić bezpieczeństwo?

Barierki BHP a rodzaje, ceny i wymagania – jak zapewnić bezpieczeństwo?

23 lutego 2023

Barierki ochronne zmniejszają ryzyko wypadków w miejscu pracy. Sprawdzamy, jakie wymagania muszą spełniać barierki BHP i jakie przepisy to regulują. Przyglądamy się również, jakiego rodzaju barierki i urządzenia można stosować, aby zwiększyć bezpieczeństwo np. na terenie, na którym prowadzone są roboty budowlane.

Barierki i balustrady stosuje się w miejscach, w których pracownicy narażeni są na upadek z wysokości. Wykorzystywane są również do zabezpieczenia robót budowlanych i robót prowadzonych w pasie drogowym oraz do wygradzania stref niebezpiecznych. 

Przydatne są wszędzie, gdzie występują zagrożenia i w związku z tym istnieje konieczność ograniczenia dostępu do tych miejsc pracownikom lub osobom postronnym. W niektórych sytuacjach ich stosowanie jest regulowane przez przepisy. Balustrady do zabezpieczenia robót drogowych czy robót ziemnych muszą spełniać określone wymagania, jeśli chodzi o konstrukcję i wymiary.

Do zabezpieczania prac wykonywanych na wysokościach, wygradzania przestrzeni, wyznaczania ciągów komunikacyjnych itd. wykorzystuje się różnego rodzaju barierki ochronne BHP i balustrady. Ich cena zależy od konkretnego typu wygrodzenia. Poprawie bezpieczeństwa sprzyjają nie tylko barierki BHP, ale również odpowiednie znaki bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów BHP miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla pracowników, powinny być oznakowane znakami lub barwami bezpieczeństwa.

Barierki do zabezpieczenia prac na wysokościach – wymagania i przepisy BHP

zabezpieczanie prac na wysokościach barierkami

Praca na wysokości, w rozumieniu rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP, to praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Do prac na wysokości nie zalicza się jednak praca na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeśli powierzchnia ta:

  • jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi;
  • wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

W przypadku prac na wysokości konieczne jest stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających przed upadkiem. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów BHP na powierzchniach wzniesionych na wysokości powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których mogą przebywać pracownicy lub służących jako przejścia, należy zainstalować balustrady na wysokości co najmniej 1,1 m

Barierki BHP, stosowane m.in. do zabezpieczenia rusztowań itp., składają się z poręczy ochronnych oraz krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. W połowie wysokości między poręczą a krawężnikiem powinna być umieszczona poprzeczka lub przestrzeń ta powinna być zabezpieczona w inny sposób, uniemożliwiając wypadnięcie osób.

Barierki BHP na budowie

O konieczności zabezpieczenia stanowisk pracy przed upadkiem z wysokości, m.in. poprzez stosowanie takich środków ochrony zbiorowej jakimi są balustrady, mówi również rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie BHP podczas wykonywania robót budowlanych. Barierki ochronne muszą spełniać wymagania określone w przepisach BHP. Stosuje się je m.in. do zabezpieczenia rusztowań. W przypadku rusztowań systemowych dopuszczalne jest umieszczanie poręczy ochronnej na wysokości 1 m. Balustradami zabezpiecza się również takie miejsca jak np.:

·       drogi komunikacyjne dla wózków i taczek, usytuowane nad poziomem terenu powyżej 1 m;

·       strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie spadania z wysokości przedmiotów;

·       pozostawione w czasie wykonywania robót w ścianach otwory, szczególnie otwory na drzwi, balkony, szyby dźwigów,

·       otwory w stropach, na których są prowadzone roboty lub do których możliwy jest dostęp ludzi.

Barierki do zabezpieczania robót ziemnych

Odpowiedniego zabezpieczenia wymagają nie tylko prace na wysokościach, ale i roboty ziemne. Głębokie wykopy mogą stwarzać ryzyko zarówno dla pracowników, jak i osób postronnych. Wytyczne określające sposoby zabezpieczenia robót ziemnych można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie BHP podczas wykonywania robót budowlanych. Zgodnie z jego zapisami w czasie wykonywania wykopów, w miejscach dostępnych dla osób postronnych należy wokół wykopów pozostawionych na czas zmroku i w nocy ustawić balustrady

Barierki te powinny:

  • być zaopatrzone w światło ostrzegawcze koloru czerwonego,
  • mieć poręcze znajdujące się na wysokości 1,1 m nad terenem i w odległości nie mniejszej niż 1 m od krawędzi wykopu.

Przepisy wskazują, że niezależnie od ustawienia balustrad, w uzasadnionych przypadkach wykop należy szczelnie przykryć. Wówczas, zamiast barierek ochronnych, teren można wygrodzić za pomocą balustrad z lin lub taśm z tworzyw sztucznych.

Barierki do zabezpieczenia magazynu

Do zabezpieczenia infrastruktury w magazynach, na halach produkcyjnych, ale i w innych miejscach, takich jak np. parkingi, wykorzystuje się odbojnice. To specjalnie wyprofilowane, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne barierki chroniące ściany, filary, regały itp. przed zniszczeniami, do których mogłoby dojść, gdyby najechał na nie pojazd lub wykorzystywana w danym miejscu maszyna transportowa. 

Odbojnice fizycznie uniemożliwiają najechanie na dany element (pojazd zatrzymuje się na barierkach). W zależności od tego, jaki element infrastruktury ma być zabezpieczony, stosuje się odbojnice o różnych profilach, może być to np. słupek, barierki bhp w kształcie litery U, odbojnice koszowe czy odbojnice liniowe.

Do tymczasowego wygradzania przestrzeni w magazynach i zabezpieczenia miejsc, w których np. występują zagrożenia lub wyłączonych z eksploatacji u świetnie sprawdzają się przenośne barierki aluminiowe i barierki ochronne BHP nożycowe (harmonijkowe).

Barierki i urządzenia BRD do zabezpieczenia robót prowadzonych w pasie drogowym

barierki i urządzenia BRD

Bardzo ważne dla bezpieczeństwa – zarówno uczestników ruchu, jak i pracowników, jest właściwe zabezpieczenie robót prowadzonych w pasie drogowym. Przepisy wskazują, że ich zabezpieczenie i oznakowanie powinno być dostosowane do występujących utrudnień. Stosowane w tym celu urządzenia BRD muszą być dobrze widoczne (w dzień i w nocy) i utrzymane w należytym stanie (przez cały okres trwania robót).

Do wygradzania miejsc prowadzenia robót drogowych wykorzystuje się zapory U-20.

  • Do wygradzania robót wzdłuż jezdni stosuje się zapory drogowe pojedyncze U-20a.
  • Do wygrodzeń poprzecznych stosuje się zapory drogowe pojedyncze (szerokie) U-20b.
  • Do wygradzania miejsc robót prowadzonych na chodnikach, ciągach pieszych i pieszo-rowerowych oraz ścieżkach rowerowych stosuje się zapory drogowe podwójne U-20c (krawędź dolnego pasa zapory powinna znajdować się ok 0,3 m nad poziomem nawierzchni).
  • W celu poprawienia bezpieczeństwa pieszych, szczególnie w miejscach zwiększonego natężenia ruchu dzieci, zaleca się stosowanie zapór drogowych potrójnych U-20d (krawędź dolnego pasa zapory powinna znajdować się ok 0,15 m nad poziomem nawierzchni).

Jak liczyć wysokość barierki bhp stosowanej do wygradzania robót drogowych? Zgodnie z przepisami zapory drogowe umieszcza się na wysokości od 0,9 m do 1,1 m, mierząc od poziomu nawierzchni drogi do górnej krawędzi zapór. Zapory nie mogą ograniczać widoczności, dlatego w niektórych sytuacjach dopuszczalne jest stosowanie barierek na wysokości poniżej 0,9 m. Jeśli wykopy w jezdni są głębsze niż 0,5 m lub w przypadku pozostawienia na jezdni maszyn drogowych, za zaporami należy stosować osłony energochłonne lub pryzmy piasku.

Jakie wymiary powinny mieć barierki BHP do zabezpieczenia robót na wysokości?

Balustrady do zabezpieczenia powierzchni znajdujących się powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi zabezpiecza się balustradami składającymi się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości  min. 110 cm i deski krawężnikowej o wysokości co najmniej 15 cm.

Jakie elementy powinny mieć barierki wygradzające bhp stosowane np. na budowie?

Balustrady do zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości, stosowane np. na budowie, składają się z poręczy ochronnej i deski krawężnikowej. Przestrzeń pomiędzy poręczą a krawężnikiem powinna być wypełniona w sposób uniemożliwiający wypadnięcie osób. W połowie wysokości między tymi elementami może znajdować się np. dodatkowa poprzeczka.

Jak należy zabezpieczyć roboty ziemne lub teren budowy, jeśli niemożliwe jest ustawienie ogrodzenia lub barierek?

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie BHP podczas wykonywania robót budowlanych teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym. Jeśli jednak ogrodzenie terenu barierkami lub płotem nie jest możliwe, należy zastosować odpowiednie tablice ostrzegawcze. W niektórych sytuacjach może być konieczne zapewnienie stałego dozoru terenu.

Czy do zabezpieczenia terenu trzeba stosować barierki, czy można taśmy ostrzegawcze BHP?

Taśmy ostrzegawcze świetnie sprawdzają się do wygrodzeń tymczasowych. Będą przydatne, np. gdy szybko trzeba zabezpieczyć dany teren. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze mogą być wykorzystywane zamiast tradycyjnych barierek i ogrodzeń, np. w przypadku robót prowadzonych w pasie drogowym taśmy mogą być stosowane tylko przy wykopach do głębokości 0,5 m. 

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: