Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci

Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci

29 maja 2024

Niektóre przedmioty i substancje mogą stanowić zagrożenie dla najmłodszych, dlatego należy przechowywać je poza ich zasięgiem. W jakich miejscach warto zadbać o znak BHP „przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci”?

Znaki nakazu BHP

Znaki BHP nakazu pełnią ważną rolę w informowaniu o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w danym miejscu. Biały piktogram na niebieskim tle wyraża nakaz wykonania konkretnych działań w celu uniknięcia zagrożenia i zachowania bezpieczeństwa (w odróżnieniu jednak od znaków ostrzegawczych BHP nie wskazują na rodzaj i charakter występującego zagrożenia). Aby doprecyzować znaczenie piktogramu, można stosować znaki z opisem.

Znaki nakazu można spotkać w miejscach pracy i w przestrzeniach publicznych – wszędzie, gdzie konieczne jest wskazanie pracownikom lub użytkownikom zasad zachowania. Ich stosowanie jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa i minimalizacji ryzyka wypadków.

Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci – znak BHP zgodny z normą ISO 7010

Znak BHP „przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci” informuje o konieczności przechowywania przedmiotów lub substancji w miejscach, do których dzieci nie mają dostępu (zamykane szafki, wysokie półki itp.). Jest to szczególnie istotne m.in. w przypadku leków, chemii gospodarczej, środków toksycznych lub trujących, materiałów łatwopalnych, ostrych przedmiotów. Do wyrażania nakazu przechowywania rzeczy poza zasięgiem dzieci warto stosować znak zgodny z normą ISO 7010. Oznakowanie zgodne ze standardami tej normy stosowane jest na całym świecie. Jest uniwersalne i łatwe do zrozumienia dla użytkowników, bez względu na ich zaplecze językowe i kulturowe.

Gdzie i dlaczego warto stosować znak „przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci”?

Oznakowanie przypomina opiekunom o konieczności trzymania potencjalnie niebezpiecznych materiałów poza zasięgiem dzieci. Sprzyja to ochronie najmłodszych przed niebezpieczeństwami występującymi w ich otoczeniu. Stosując się do znaku, łatwiej zapobiegać wypadkom, zatruciom itp., do których mogłoby dojść w wyniku przypadkowego kontaktu dziecka z niebezpiecznymi materiałami. Znaki tego typu sprawdzą się we wszystkich miejscach, w których przebywają dzieci, np. w szkołach, przedszkolach, punktach opieki dziennej, salach zabaw itp.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: