Znaki ppoż – w jakich miejscach powinny się znajdować?

Znaki ppoż – w jakich miejscach powinny się znajdować?

20 stycznia 2022

Znaki ppoż pozwalają w razie konieczności szybko zlokalizować sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji gaśniczej. W jakich miejscach powinny być zamontowane?

Umiejscowienie znaków ppoż

Aby znaki spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio rozlokowane. Gdzie powinny znajdować się znaki przeciwpożarowe? Określa to rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nim oznakowane powinny być drogi i wyjścia ewakuacyjne. Tabliczki z właściwymi piktogramami montuje się również:

  • w miejscach usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic;
  • w miejscach usytuowania elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi;
  • w miejscach usytuowania nasady umożliwiającej zasilanie instalacji wodociągowej, przeciwpożarowej, kurków głównych instalacji gazowej oraz materiałów niebezpiecznych pożarowo;
  • w pomieszczeniach i na terenach z materiałami niebezpiecznymi pożarowo;
  • w miejscach, w których znajdują się drabiny ewakuacyjne, rękawy ratownicze, pojemniki z maskami ucieczkowymi, klucze do wyjść ewakuacyjnych, a także punkty zborne;
  • w celu oznaczenia dźwigów dla straży pożarnej;
  • w celu oznaczenia przeciwpożarowych zbiorników wodnych, zbiorników technologicznych stanowiących uzupełniające źródło wody do celów ppoż, punkty poboru wody, stanowiska czerpania wody;
  • w celu zlokalizowania drzwi przeciwpożarowych i oznaczenia przebiegu dróg pożarowych;
  • w miejscach zakwalifikowanych jako strefy zagrożenia wybuchem.

Bezpieczeństwo pożarowe – jakie znaki?

Do oznakowania budynków stosuje się:

Stara a nowa norma. Jakie znaki ppoż wybrać? Czym się różnią?

Normą obowiązującą dla znaków ppoż jest PN-EN ISO 7010:2012. Zastąpiła ona wycofaną normę PN-92-N-01256-01. Jeśli chodzi o stronę graficzną, w większości przypadków piktogramy na nowych tabliczkach nie różnią się zbytnio od swoich odpowiedników spełniających wymagania starej normy. Najważniejszą zmianą jest charakterystyczny płomień występujący na nowych tabliczkach. Niektóre znaki nie pojawiają się w nowej normie (np. znak „alarmowy sygnalizator akustyczny”). Norma PN-EN ISO 7010:2012 wprowadziła znaki, które dotychczas nie występowały (np. znaki stałych urządzeń gaśniczych „instalacja tryskaczowa” i „działko gaśnicze”).

Czy trzeba wymieniać znaki ppoż na nowe?

Wycofanie starej normy nasuwa pytanie, czy konieczna jest wymiana oznakowania. Okazuje się, że nie – znaki zgodne z dotychczasową normą nie tracą ważności. Właściciele budynków i obiektów nie muszą zatem wymieniać całego oznakowania. Tabliczki można wymieniać sukcesywnie (np. przy wymianie wyeksploatowanych znaków).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: