Znak ze śnieżynką i „zimowe” znaki drogowe – jakie i które z nich się stosuje?

Znak ze śnieżynką i „zimowe” znaki drogowe – jakie i które z nich się stosuje?

23 października 2023

Czy wiesz, co oznacza znak drogowy ze śnieżynką? Przyglądamy się bliżej „zimowym” znakom drogowym i znakom ostrzegawczym, których znaczenie kierowcy często mylą. Wyjaśniamy m.in., jaki znak ostrzega przed śliską jezdnią, a jaki wskazuje na gołoledź i oszronienie jezdni. Sprawdź, jak dobrze znasz znaki drogowe!

Znaki drogowe na polskich drogach

Znaki drogowe są istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przekazują ważne informacje dotyczące m.in. występujących na drodze niebezpieczeństw czy regulacji ruchu, a także ułatwiają poruszanie się po drogach, np. wskazując sposób dojazdu do miejscowości czy obiektów. Znaki stosowane na polskich drogach muszą spełniać wymagania, które określa załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. 

Załącznik ten zawiera wytyczne dotyczące wielkości, wymiarów i  widoczności znaków, ich barwy i odblaskowości, liternictwa i stosowanych napisów, zasad doboru typu folii na lica znaków, zasady umieszczania znaków na drodze, wzory barwne oraz konstrukcje znaków.

Znaki pionowe podzielone są na kategorie (kategorie mają oznaczenia literowe):

Pod znakami drogowymi mogą występować tabliczki (T). Warto pamiętać, że tabliczka pod znakiem jest integralną część znaku. Napisy na tabliczce mogą określać:

  • okres obowiązywania znaku,
  • okres wyłączenia określonego tabliczką uczestnika ruchu lub pojazdu,
  • uczestnika ruchu, część drogi lub rodzaj pojazdu, których znak dotyczy albo nie dotyczy.

„Zimowe” znaki drogowe – sprawdź, czy je znasz!

zimowe znaki drogowe

Znak A-32 „śnieżynka”

Typowo „zimowym” znakiem jest znak ostrzegawczy A-32 „oszronienie jezdni”. Przypomnijmy, że znaki ostrzegawcze uprzedzają kierowców o miejscach, w których powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na występujące lub mogące występować niebezpieczeństwo. Znak ze śnieżynką wskazuje, że na droga może być oszroniona lub może na niej występować gołoledź.

Zgodnie z przepisami znak A-32 stosuje się wyłącznie w okresie zimowym:przed mostami i wiaduktami, na których oszronienie jezdni lub gołoledź pojawia się w okresach, gdy nie występuje jeszcze na innych odcinkach drogi, orazw pobliżu rzek i zbiorników wodnych, na których często zdarza się lokalne oszronienie jezdni.

Znak A-32 może występować jako znak świetlny – wówczas wskazuje rzeczywisty stan oszronienia lub oblodzenia jezdni (na podstawie pomiarów umieszczonych przy drodze lub na nawierzchni).

Znaki A-32 „oszronienie jezdni” i A-15 „śliska jezdnia”

Zdarza się, że kierowcy mylą znaczenie znaków A-32 i A-15. Warto wiedzieć, czym różnią się te dwa znaki ostrzegawcze.

  • Znak ze śnieżynką ostrzega przed oszronieniem drogi i gołoledzią. Oblodzona droga stanowi poważne zagrożenie – łatwo na niej wpaść poślizg i stracić panowanie nad pojazdem.
  • Znak A-15 ostrzega o niebezpieczeństwie poślizgu pojazdu. Ustawiany jest przed odcinkami drogi, na których niebezpieczeństwo dla ruchu spowodowane jest zmniejszoną szorstkością jezdni, spowodowaną: zmianą rodzaju nawierzchni, różnym czasem układania nawierzchni tego samego rodzaju, stałym lub okresowym zawilgoceniem jezdni.

Znak C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych

Na drodze, na której ustawiony  został znak nakazu C-18, kierujący pojazdem silnikowym ma obowiązek stosować łańcuchy przeciwpoślizgowe – na co najmniej dwóch kołach napędowych. Znak stosowany jest okresowo na drogach, na których w czasie opadów śniegu pojazdy niewyposażone w łańcuchy mają trudności z poruszaniem się. Łańcuchy zwiększają przyczepność, wpływają na poprawę bezpieczeństwa w warunkach zimowych, ułatwiają pokonywanie wzniesień i poruszanie się w głębokim śniegu. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z Kodeksem drogowym używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach dozwolone jest tylko na drogach pokrytych śniegiem.

  • Obowiązek używania łańcuchów przeciwpoślizgowych może dotyczyć tylko określonych pojazdów – wówczas pod znakiem C-18 umieszcza się tabliczkę T-23 z odpowiednim symbolem.
  • Przed odcinkami, na których ustawiony jest znak C-18, za skrzyżowaniem lub wyjazdem z parkingu umieszcza się znak F-5 uprzedzający o nakazie używania łańcuchów.
  • Miejsca, w których warunki pozwalają kontynuować jazdę bez łańcuchów, a nakaz wyrażony znakiem C-18 przestaje obowiązywać, oznacza się znakiem C-19 „koniec nakazu używania łańcuchów przeciwpoślizgowych”.

Znaki C-18 i C-19 mogą być stosowane jako składane lub na tablicach o zmiennej treści, odsłaniane w razie potrzeby.

Nie tylko „zimowe” – inne znaki ostrzegawcze, które często sprawiają kierowcom problemy

Znaki A-19 i A-26

  • A-19 „boczny wiatr”. Na znaku A-19 znajduje się piktogram przedstawiający rękaw do wskazywania siły i kierunku wiatru. Takie sygnalizatory umieszcza się m.in. na lotniskach, dlatego dosyć często kierowcy mylą ten znak ze znakiem A-26. Tymczasem znak A-19 ostrzega o miejscu, w którym mogą występować silne boczne podmuchy wiatru. Umieszczany jest np. przed wyjazdami z gęstego lasu, głębokich wykopów, obszarów o zwartej zabudowie na otwarte tereny, przed wjazdami na mosty w dolinach o silnych ciągach powietrza. Znak A-19 może być stosowany jako świetlny (i włączać się, gdy podmuchy wiatru przekraczają 12 m/s).
  • A-26 „lotnisko”. Znak z samolotem stosuje się przy lotniskach i lądowiskach lub w ich pobliżu. Taki znak nie ostrzega o mogących występować podmuchach wiatru, a możliwości nagłego pojawienia się nisko przelatującego samolotu lub śmigłowca. Przelatująca maszyna może przestraszyć lub zaskoczyć kierowcę, a w efekcie spowodować manewr lub odruch zagrażający bezpieczeństwu ruchu.

Znaki A-11 i A-11a

  • A-11 „nierówna droga”. Znak stosuje się w celu ostrzeżenia kierujących o występującej poprzecznej nierówności jezdni. Umieszcza się go przed odcinkami o dużych nierównościach, które mogą być niebezpieczne dla ruchu lub mogą obniżać komfort jazdy. W taki sposób oznakowuje się m.in. wyboje, poprzeczne uskoki nawierzchni, pofałdowania występujące na stromych zjazdach z mostów i wiaduktów (oraz na tych obiektach), poprzeczne garby.
  • A-11a „próg zwalniający”. Znak ostrzega, że na jezdni zastosowano progi zwalniające. Kierowca powinien zredukować prędkość, aby łagodnie przejechać przez spowalniacz. Przejazd z nadmierną prędkością może nie tylko wywołać dyskomfort kierowcy i pasażerów, ale i prowadzić do uszkodzenia pojazdu.

Znaki A-28 i A-31

  • A-28 „sypki żwir”. Znak ostrzega kierowców o odcinku drogi pokrytej kamieniami, żwirem lub grysem. Wyrzucane spod kół pojazdów lub wzniecany kurz może powodować utrudnienia w ruchu.
  • A-31 „niebezpieczne pobocze”. Taki znak ostrzega o niebezpiecznym – miękkim, obniżonym lub zbyt wysokim – poboczu. Może być także stosowany do ostrzeżenia o zwężeniu lub końcu pobocza bitumicznego przechodzącego w pobocze ziemne. Symbol na znaku może być odwrócony – wówczas znak ostrzega o niebezpiecznym poboczu występującym po lewej stronie.

Zimowe znaki drogowe – FAQ

pytania o znaki drogowe zimą

Jaki znak drogowy ostrzega kierowców przed gołoledzią?

Na mogące występować oszronienie jezdni lub gołoledź wskazuje znak ostrzegawczy A-35 „oszronienie jezdni” (znak ze śnieżynką). Na takim odcinku kierowca powinien zachować szczególną ostrożność – szron i gołoledź zwiększają ryzyko poślizgów.

Czy znak A-15 ostrzega przed oszronieniem jezdni lub gołoledzią?

Znak A-15 „śliska jezdnia” ostrzega o możliwości poślizgu pojazdu, ale nie z powodu gołoledzi lub oszronienia jezdni (jak w przypadku znaku ze śnieżynką A-35). W przypadku miejsc oznakowanych znakiem A-15 niebezpieczeństwo może być spowodowane w szczególności zmianą rodzaju nawierzchni oraz stałym lub okresowym zawilgoceniem nawierzchni.

Czy w Polsce trzeba mieć łańcuchy śniegowe na koła?

Używanie łańcuchów przeciwpoślizgowych na oponach dozwolone jest tylko na drogach pokrytych śniegiem (Kodeks drogowy, art. 60, ust. 3). Konieczne jest na odcinkach oznakowanych znakiem nakazu C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych”.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: